Oto Ekspertiz

Renault’dan Avrupa’da rekor ziyan

Fransız araba devi Renault 2020 yılında Avrupa’da rekor ziyan etti. Financial Times’ın haberine nazaran Renault’un net ziyanı, analistlerin …

Fransız araba devi Renault 2020 yılında Avrupa’da rekor ziyan etti.

Financial Times’ın haberine nazaran Renault’un net ziyanı, analistlerin varsayım ettiği 7,8 milyar eurodan daha berbat çıktı. Lakin zararın birden fazla yılın birinci yarısında geldi ve Renault bunu bir “zıtlık yılı” olarak nitelendirdi.

Yılın ikinci yarısında faaliyet marjı yüzde 3,5 oldu ve Renault olumlu otomotiv operasyonel özgür nakit akışı sağladı.

“2021 SIKINTI BİR YIL OLACAK”

Yeni CEO Luca de Meo, otomotiv sanayisinin hala sancılı bir periyotla karşı karşıya olduğu konusunda uyardı: “Koronavirüs ve sıhhat kriziyle ilgili bilinmeyenler ve elektronik bileşenlerin tedarik derdi da göz önüne alındığında 2021 sıkıntı olacak.” dedi.

Renault kümesi gelecekte yaşanması mümkün mikroçip kıtlığıyla alakalı da bir açıklamada bulundu ve 2021 yılındaki üretimin 100 bin araçlık kısmının bu durumdan etkileneceğini açıkladı. De Meo, “Stratejik planımızda duyurulduğu üzere, öncelik karlılık ve nakit üretimidir” dedi.

Renault işvereni, fabrika kapasitesini dörtte bir oranında azaltacağını, maliyet kesintilerini 2025 yılına kadar 2 milyar eurodan 3 milyar euroya çıkaracağını ve yine canlandırmayı amaçlayan bir dönüş planında markalarını elden geçireceğini söyledi.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir