Erkek Haberleri

Cumhurbaşkanı’ndan ‘Mehmet Akif ve İstiklal Marşı’ genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘2021’in Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı’ olarak kutlanmasına ait genelge yayımladı. Cumhurbaşkanı …

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘2021’in Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı’ olarak kutlanmasına ait genelge yayımladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla bugünkü Resmi Gazete’de yer alan 2021/6 sayılı genelgede, İstiklal ve istikbal gayretinin en çetin günlerinde Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı’nın, 12 Mart 1921’de Ulusal Marş olarak kabul edildiği anımsatıldı.

Büyük zorluklarla kazanılmış bağımsızlık çabasının abidevi tabiri olan Ulusal Marş’ın, ülke sathında bütün milleti şamil olarak ulusal benlik ve kimlik haline dönüştürdüğü belirtilen genelgede, “Özgürlük, bağımsızlık ve Ulusal Caba’nın en değerli evraklarından biri olan İstiklal Marşı’nın Ulusal Marş olarak kabul edilişinin 100. yıl dönümü olması münasebetiyle, 4/5/2007 tarihli ve 5649 sayılı Kanuna 24/12/2020 tarihli ve 7261 sayılı Kanunla eklenen süreksiz 1’inci husus uyarınca, 2021 yılı İstiklal Marşı Yılı olarak kabul edilmiştir” sözleri yer aldı.

Genelgede, Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı olarak anılacak ve kutlanacak 2021 yılı boyunca bütün kamu kurum ve kuruluşları tarafından İstiklal Marşı’nın manasını ve Kurtuluş Savaşı’nın kıymetini anlatmak maksadıyla halkın ve sivil toplum kuruluşlarının iştirakiyle İstiklal Marşı’nın kabulünü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinliklerinin düzenleneceği belirtildi.

Yıl boyunca düzenlenecek aktifliklerin, İstiklal Marşı’nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Hakkında Yönetmelik ile oluşturulan Merkez Yürütme Kurulunca yürütüleceği ve koordine edileceği kaydedildi.

Kelam konusu etkinliklerden Cumhurbaşkanlığınca belirleneceklerin, Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabileceği vurgulanan genelgede, etkinliklere ait logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan ve gibisi evrak ve görsel dokümanların Şura tarafından belirlenecek kurumsal kimliğe uygun formda kullanılacağı bildirildi.

Bu kapsamdaki proje ve etkinliklere ilişkin sarfiyatların ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanacağına işaret edilen genelgede, Erdoğan, “2021 Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı kutlamaları kapsamında yıl boyunca düzenlenecek aktifliklerin en uygun biçimde gerçekleştirilebilmesi için muhtaçlık duyulacak her türlü takviye, yardım ve kolaylığın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin öncelikli olarak yerine getirilmesi konusunda gereğini ric

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir