Asgul Kadın

Umuda seyahat faciayla sonuçlanıyordu: Göçmenler ölmek üzereyken bulundu

İzmir’in Aliağa ilçesinde konteyner limanında bir konteyner içinde çok sayıda göçmen havasızlıktan ölmek üzereyken bulundu. Aliağa ilçesindeki …

İzmir’in Aliağa ilçesinde konteyner limanında bir konteyner içinde çok sayıda göçmen havasızlıktan ölmek üzereyken bulundu.

Aliağa ilçesindeki özel bir konteyner limanında çalışan personeller, gece saatlerinde istif halinde duran konteynerlerin içinden sesler gelmesi üzerine şüphelenerek durumu güvenliğe bildirdi. Güvenliğin olayı ihbar etmesiyle birlikte olay yerine jandarma takımları geldi. Takımlar, konteynerin içinde göçmenler olduğunu fark ederek konteyneri açmak için çalışma başlattı. Uzun süren çalışmalar sonucu açılan konteynerden Irak asıllı olduğu belirlenen 33’ü bayan 22’si erkek olmak üzere 55 göçmen çıkarıldı.

DELİK AÇARAK HAVA ALMAYA ÇALIŞTILAR

Yaklaşık 6 gündür konteyner içinde bulundukları argüman edilen göçmenlerin, havasız kalmaları üzerine konteynerin tavanında ve yanlarından delikler açarak hava almaya çalıştıkları tespit edildi. Açılan delikler yetersiz kalınca göçmenlerin konteynerin duvarlarına vurarak ve sesler çıkararak yardım istediği kaydedildi.

Konteyner içinden çıkarılan göçmenlerin havasızlıktan bitkin halde oldukları gözlemlendi. Göçmenlerin İtalya’ya giden bir gemiye yüklenecek olan konteynere bindirildikleri tespit edilirken, bu seyahat için kişi başı yüklü ölçüde para ödedikleri sav edildi. Konteyner limanı içinde sıhhat denetimleri yapılan göçmenlerin gözaltında tutuldukları öğrenilirken, tabirlerinin alınmasının akabinde İzmir Vilayet Göç Yönetimi Müdürlüğüne gönderilecekleri tabir edildi. Öte yandan göçmen kaçakçılığı yapan şahısların tespit edilmesi için çalışma başlatıldı.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir