Sağlık Haberleri

Kahvaltıda zerdeçal yerseniz ne olur? Zerdeçalın yararları nelerdir?

Uzmanların bilhassa sabah kahvaltıda aç karan tüketilmesini önerdikleri zerdeçal, yüzyıllardır sağladığı yararlar açısından alternatif tıpta …


Uzmanların bilhassa sabah kahvaltıda aç karan tüketilmesini önerdikleri zerdeçal, yüzyıllardır sağladığı yararlar açısından alternatif tıpta kullanımı önde gelen besinlerden biridir. Tavuk suyuna katılarak tüketildiğinde gün içinde bedenin gereksinimi olan enerjiyi sağlar. Hint mutfağının vazgeçilmez lezzeti olan zerdeçal hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala zerdeçalın yararları nelerdir?

Yüzyıllardır uzak doğu mutfağında ve bitkisel tedavisinde sıklıkla kullanılan zerdeçalın birçok yararı olduğu biliniyor. Kanserden diyabete kadar birçok hastalıkta tesirli olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır. Ülkemizde ise şimdi yeni yeni tanınan olmaya başlayan zerdeçal tıpkı vakitte doğal yolla hazırlanan kürlerin vazgeçilmez gereci oldu. İçerdiği kurkumin hususu sayesinde araştırılan ve sindirim sorunlarına düzgün geldiği tespit edilen zerdeçalın sarımsak, zencefil ve tarçın üzere bitkilerden daha yaralı olduğu söyleniyor. Uzmanlar bilhassa bu bitkinin taze halinin tüketilmesi gerektiğini savunuyor. Bunun nedeni ise taze haldeki zerdeçalda bulunan kurkumin ve uçucu yağların daha tesirli olduğunu belirtiyor. 2012 yılından ABD’de yapılan bir araştırmada kalp ve damar sıhhati için makul besin desteklerin yapılması gerektiğini ve bunlar içinde en tesirli olanın zerdeçal olduğu açıklanmıştır. Güçlü antioksidan tesiri olan zerdeçal baharatı bedendeki tüm iltihabı temizlediği ve bağışıklığı güçlendirdiği ayrıyeten da kanserle savaşmaya yardımcı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Her gün sabah kahvaltısında 150 mili gram zerdeçal tüketilmesi kalp faaliyetlerini artırır.

KAHVALTIDA ZERDEÇAL YERSENİZ NE OLUR?

Kahvaltıda tüketilen menemen tavada yumurta üzere yiyeceklere baharat olarak eklenmesi önerilen zerdeçal, bedenin gün uzunluğu alacağı toksinleri atmasını sağlar. Sindirimi kolaylaştırır. Bilhassa mide duvarını güçlendirerek reflü ve ülser üzere ömür kalitesini düşüren hastalıkların yaşanmasının önüne geçer. Yemek sonrası yaşanma ihtimali olan hazımsızlığın riskini azaltır. Gün uzunluğu kan basıncını istikrarlar ve kanı temizler. 

ZERDEÇALIN YARARLARI NELERDİR?

İçerdiği kurkumin unsuru yüksek derecede antioksidan içerdiği düşünüldüğünden kanser tedavisinde tesirli olduğu söylenir. Bilhassa uzmanlar göğüs, deri ve kalın bağırsak kanserlerinin tedavi sürecindeki olumsuz komplikasyonları önler.

Günümüzde sıhhatsiz beslenme ve berbat hayat alışkanlıklarından ötürü unutkanlık hastalığına yakalanma oranı arttı. Bu hafıza sorunu bilhassa beyindeki damarların ve sonların zayıflamasından kaynaklandığı biliniyor. Beyinde oluşan amiloid plakları azaltmada en tesirli besinin ise zerdeçal olduğu yapılan araştırmalarda ortaya konuldu. İçerdiği iltihap önleyici hususlar sayesinde beynin daha sağlıklı çalışmasını takviyeler.

Şeker hastalığı da çağdaş çağda artan hastalıklardan biridir. Kandaki şeker oranının düşmesi ya da çıkması ile ortaya çıkan bu hastalığı önlemek için karabiber ve zerdeçal tüketilebilir. Kandaki şeker ve hücreleri dengeleyerek güzelleşmeye dayanak olur.

Yağlı ve karbonhidratlı besinler sonucu ortaya çıkan hazımsızlık ve şişkinlik üzere rahatsızlıkları da önlemek için zerdeçal bitkisi birebirdir. Düzgünleştirici tesiri olan zerdeçal ayrıyeten ülser ve reflü üzere mide rahatsızlıklarının da tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılabilir. 

İltihap önleyici olan zerdeçal bilhassa eklem ve kas ağrılarında tesirlidir. Hareketsizliğe neden olan romatizma ve kireçlenme üzere hastalıkların tedavisinde doğal kür olarak kullanılan zerdeçal içerdiği çözücü unsurlar bu hastalıklara neden olan makus hücreleri kısa müddette yok ederek sağlıklı hücre sayısını artırır. 

Berbat kolesterolü de düşürmede tesirli olan zerdeçal, damar duvarının sertleşmesini de önleyerek kalp sıhhatini korur. Bilhassa inmeye ya da kalp çarpıntısına neden olan damar tıkanıklığını engelleyerek sendromsuz bir kalp sıhhatini dayanaklar. 

 ZERDEÇAL NASIL KULLANILIR?

“Curcuma”  bitkisinden elde edilen zerdaçal ekseriyetle baharat olarak kullanılır. Toz hale getirilen bitki Asya yemeklerinin vazgeçilmez lezzetidir. Körinin ana hususu olan zerdeçalın, acı bir tadı vardır kepekli eserler ve peynirleri tatlandırmak ya da renklendirmek için de tercih edilir. Yağı yahut reçinesi kozmetik firmalarında kullanılır. Dilimlenmiş zerdeçalı kaynatarak çay yapılabilir. Lakin tadı acı olduğundan içerisine bal eklenebilir. 

ZERDEÇALIN YAN TESİRİ VAR MIDIR?

Her besinde olduğu üzere zerdeçalında yan tesiri vardır. Lakin yan tesiri olması için çok tüketilmesi gerekir. Ölçüsünde tüketildiğinde yararları yukarıdakilerdir. Uzmanlar gebe ve ameliyat öncesi sonrası devirlerde tüketilmesini tavsiye etmiyor. Bunun yanı sıra kimi şahıslarda baş dönmesi ve mide bulantısına yol açabilir. Demir ilacı kullanan bireylerin kesinlikle uzmanlarına müracaatında yarar var.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir