Asgul Kadın

Çamur yağışı uyarısı: Yağmurdan sonra 2 gün konutta kalın

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Suriye ve Irak kaynaklı toz taşınımının bugünden itibaren kimi bölgelerde tesirli olacağını bildirdi. Yağış alan …

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Suriye ve Irak kaynaklı toz taşınımının bugünden itibaren kimi bölgelerde tesirli olacağını bildirdi. Yağış alan yerlerde çamur olarak yağacağı söylenen toz bulutu konusunda, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları öğretim üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit de açıklama yaptı. Şenyiğit, toz fırtınasının neden olacağı çamur yağışının kirlilik dışında sıhhat için kıymetli sıkıntılar oluşturabileceğini belirtirken, “Toz fırtınası ya da tozun bölgede birikmesi bazen uzun periyodik, yağmurdan sonra da devam edebilecek formda kendi tesirini gösterebilir. Yağmurdan sonra açık hava bile olsa en az 1-2 gün meskende kalmanın yararı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Suriye ve Irak kaynaklı toz taşınımı beklendiğini açıkladı. Bilhassa Şanlıurfa ve Mardin’in güney kesitlerinde, toz taşınımıyla hava kalitesi ve görüş aralığı düşüşünün beklendiği belirtilen açıklamada, yağmur alan yerlerde çamur yağışı üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması istendi. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları öğretim üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, bugünden itibaren tesirli olacak toz fırtınasının yağmur yağan yerlerde kirliliğe neden olma dışında önemli sıhhat problemleri oluşturabileceği ihtarında bulundu.

”SAHRA ÇÖLÜNDEN GELEN TOZ FIRTINASI TÜRKİYE’Yİ TESİRİ ALTINA ALACAK”

Prof. Dr. Şenyiğit, “Sahra Çölü’nden gelen toz fırtınasının Türkiye’yi tesiri altına alması bekleniyor. Birebir vakitte yağmur da bekleniyor. Hasebiyle yağmur yağdığı vakit bu toz fırtınası maalesef yeryüzüne çamur olarak sirayet edecektir. Bu durum otomobillerde ve aşikâr yerlerde kirlilik yaratma dışında tıpkı vakitte sıhhat için değerli problemler oluşturabilir.

”1-2 GÜN KONUTTAN ÇIKMAYIN”

Yağmur yağan yerlerde yağmurla birlikte bu tozun aşağı inmesi ve tesirinin geçmesi, diye bir şey düşünülebilir lakin o denli değildir. Bu toz fırtınası ya da tozun o bölgede birikmesi bazen uzun müddetli, yağmurdan sonra da devam edebilecek formda kendi tesirini gösterebilir. Onun için yağmurdan sonra açık bir hava bile olsa en az 1-2 gün konutta kalmanın çok büyük yararı olduğunu düşünüyorum. Kar yağışında toz bulutu tesirini daha da azaltacak ancak bu demek değildir ki bu zararsızdır. Kar yağışı olan yerlerde de hastaların çok dikkat etmesi gerekiyor. Her ne kadar toz fırtınası tesirini azaltsa bile kar nedeniyle oluşan soğuk havayla birlikte hastalar üzerinde tesirli olacak. Hastaların birebir biçimde dikkatli olmaları gerek” diye konuştu.

”KAPI VE PENCERELERİ AÇMAYIN”

Yağmur yağmayan yerler için de ihtarlarda bulunan Prof. Dr. Şenyiğit, bilhassa KOAH, astım, teneffüs yolu hastalığı ve alerjisi olanların kapı ve pencereleri açmamaları gerektiğini söyledi. Tozun akciğere girmesiyle kendi hastalıklarının tetiklenebileceğini belirten Şenyiğit, “Yağmurun olmadığı yerlerde toz fırtınası olduğu vakit, tabi bunun derecesi çok kıymetli, bilhassa gözün görmeyeceği halde, çok ağırsa sıhhate tesiri daha fazlayken, daha az toz hareketi de sıhhate daha az ziyan verebilir. Ne yapabilir bu? Bilhassa astımı olan, KOAH’ı olan, solunumsal hastalığı olan ve alerjik hastalığı olan bireylerin çok dikkatli olmaları gerekiyor. Bu tozun burundan yahut ağızdan akciğere girmesiyle kendi hastalıkları tetiklenebilir. Onun için o hastalardan rica ediyorum; bu tıp durumlarda şayet toz fırtınası varsa mümkünse dışarı çıkmayın, havanın hoşluğuna kanmayın; zira hastalığınız tetiklenebilir ve atak geçirebilirsiniz. Meskende kalmanızın çok büyük yararı var. Toz yoğunluğunun çok fazla olduğu yerlerde mutlak surette dışarı çıkılmaması lazım. Kapıların ve pencerelerin kapatılması, havalandırmanın yapılmaması lazım” dedi.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir