Asgul Kadın

Hoş olmak isterken hayatının 3 yılı silindi!

Modellik yaparak geçimini sağlayan Bulgaristan vatandaşı 35 yaşındaki Tatyana Toleva, ablasını ziyarete geldiği Türkiye’de yaptırdığı estetik …

Modellik yaparak geçimini sağlayan Bulgaristan vatandaşı 35 yaşındaki Tatyana Toleva, ablasını ziyarete geldiği Türkiye’de yaptırdığı estetik operasyonunun akabinde yüzünde hasar oluşması üzerine isimli makamlara başvurdu.

Toleva, yüzünde deformasyon oluşturan “örümcek ağı” olarak bilinen yüz germe estetiğini yapan iki kuaför hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hata duyurusunda bulundu.

Toleva’nın avukatı tarafından savcılığa verilen kabahat duyurusu dilekçesinde, solaryuma girmek için kuaföre giden müvekkilinin örümcek ağı estetiğinde yetkili olduğunu söyleyen sanıklara inanarak 6 bin lira karşılığında sürecin yapılmasını kabul ettiği belirtildi.

DURMALARINI İSTEDİ ANCAK…

Dilekçede, operasyon sırasında Toleva’nın çok acı çektiğini belirterek, durmalarını istediği, sanıkların ise bunun olağan olduğunu ve acının bir gün sonra geçeceğini söyledikleri anlatılarak, süreç sonrası Toleva’nın yüzüne buz konularak hiçbir ikazda bulunulmadan apar topar gönderildiği aktarıldı.

Konutuna gittiğinde acıları daha da artan ve yüzü tanınmaz hale gelen Toleva’nın yakınları tarafından çabucak hastaneye götürüldüğü söz edilen dilekçede, “Hastanede, yanlış süreç yapıldığı, cildinin hyalüronik aside bağlı tepki verdiği ve ameliyat olması gerektiği söylendi. Hayatını modellik ve modellik yaparak kazanan müvekkil, bu süreçte yurt dışına çıkamadığı ve katalog çekimlerine katılamadığı için işine gidememiş, bu nedenle tazminatlar ödemek zorunda kalmıştır. Tıpkı vakitte çok uzun sürecek bir tedavi ve acılı bir süreç yaşamıştır.” denildi.

‘YÜZÜNE ENJEKTE EDİLEN LİFLER MERDİVEN ALTI’

Dilekçede, Toleva’nın özel bir hastanede bir estetik ameliyatı geçirdiği, yüzüne yapılan kusurlu sürecin giderilmeye ve verdiği zararın onarılmaya çalışıldığı belirtilerek, “Müvekkilin, ameliyat devrinde ve öncesinde yüzü bakılamayacak hale geldiği için hem maddi hem de manevi meseleler yaşamış, psikolojisi alt üst olmuştur. Biraz ayaklandıktan sonra sürecin yapıldığı kuaföre gitmiş, süreci yapan şahısların buna yetkili ve ehil olmadığını kandırıldığını öğrenmiş, birebir vakitte yüzünde kullanılan ilaçların ve yüzüne enjekte edilen liflerin merdiven altı, Uzak Doğu eseri olduğunu görmüştür.” sözleri kullandı.

Toleva’nın şikayeti üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılarak, iki kuaför Davut ve Melahat İ. kardeşlerin tabiri alındı.

Sanıklar, ortalarında önceye dayalı hasımlık bulunan Toleva’nın solaryuma girdiğini, çıktıktan sonra cildinin bozulduğunu söyleyerek kendilerini tehdit ettiğini, şikayetçinin arka niyetli olduğunu ve iftira attığını savundu.

YÜZÜNDE HASAR OLUŞTU VE İZ KALDI

Olaydan sonra devlet hastanesince hazırlanan raporda, Toleva’ya hyalüronik asitle dolgu enjeksiyonu yapıldığı, sol göz altında 3×4 santimetre, sağ yanağında 4×4 santimetrelik ekimozlar saptandığı, kullanılan hususa karşı bedenin tepki verdiği belirtildi.

İsimli Tıp Kurumunca Toleva’ya yapılan muayenenin akabinde hazırlanan raporda da bayanın yüzünün farklı noktalarında asimetri olduğu ve sabit iz kaldığı bildirildi.

TIBBİ EĞİTİM VE DİPLOMALARI YOK

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Bulgaristan vatandaşı şikayetçi Tatyana Toleva’nın, Şubat 2017’de hiçbir tıbbi eğitimi ve diploması olmayan sanıklar Davut İ. ve Melehat İ.’nin işletmeciliğini yaptığı Fatih’teki kuaföre gittiği anlatıldı.

Sanık Davut İ.’nin bilgisi ve iştiraki dahilinde, başka sanık Melahat İ.’nin, tıbbi müdahaleyle müşteki Toleva’nın yüzüne 6 bin lira karşılığında örümcek ağı operasyonu yaptığı, lakin sürecin başarılı olmadığı belirtilen iddianamede, Toleva’nın yüzündeki sabit iz ve hasarı gidermek için bir dizi ameliyat olduğu tabir edildi.

6’ŞAR YILA KADAR MAHPUS İSTEMİ

Toleva’nın yabancı ülke vatandaşı olması sebebiyle tarafların uzlaşma görüşmelerinin gerçekleştiremediği anlatılan iddianamede, her iki sanığın “taksirle yaralama” ve Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Biçimi İcrasına Dair Kanun’un 25. unsurundaki “diploması olmadığı halde hasta tedavi etmek” kabahatinden 2 yıl 3’er aydan 6’şar yıla kadar mahpusla cezalandırılmaları talep edildi.

Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde Asliye Ceza Mahkemesinde başlanacak.

Tatyana Toleva, solaryuma girmek için gittiği kuaförde tanıştığı Melahat İ. tarafından örümcek ağı, botoks ve göz altı ışık dolgusu için ikna edildiğini, bin avroya kadar para ödediğini söyledi.

‘GÜZEL OLMAK İSTERKEN…’

Melahat İ’nin süreç sırasında, yatıp gözlerini kapatmasını söylediğini aktaran Toleva, “Sonradan öğrendim ki bir şey görmeyeyim diye o denli yapmış. Olağanda eseri gözümün önümde açıp yapması gerekiyormuş. Evvel botoks yaptı, kahır çıkmadı, göz altımı ve yanaklarımı doldurmaya başlayınca elinde kan alınan büyük şırıngalardan gördüm. Aslında küçük bir şırınga olması gerekiyor. Bir acı hissettim, yaptırmak istemedim. Sorun olmadığını söyledi.” dedi.

Toleva, süreç bitince kuaförde evvelden dudak dolgusuyla ilgili sorun yaşamış bir bayanla müsabakası üzerine Melahat İ.’nin yanına geri döndüğünü, enjekte edilen jelin evraklarını sorduğunu fakat Melahat İ.’nin hiçbir şey bilmediğini fark ettiğini belirterek, kelamlarına şöyle devam etti:

“İşlemden kısa mühlet sonra baya değerliye birinci ameliyatımı oldum. 3-4 ameliyat sonucu bu hale gelebildim. Her 6 ayda bir göz altlarımı doldurtmak zorundayım. Hekimimin dediğine nazaran gözümü kaybedebilirmişim. Jeli göz altındaki damara enjekte ettiği için damar tıkanıklığı yaşadım. Kör kalabilirdim Allah’tan kalmadım. Çok güç bir süreçten geçtim. İşimi kaybettim, sevgilim beni terk etti, kilo aldım, kendimi konuta kapattım. Ruhsal problemlerim vardı. Hoş olmak isterken hayatımın 2-3 yılı silindi. Allah’a şükrediyorum bu haldeyim. Şu anda bir şey yapmamaya çalışıyorum Bu türlü bir süreç yaptırmak isteyenlere tavsiyem, evvel düzgünce araştırın.”

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir