Sağlık Haberleri

Kayısının yararları nelerdir? Kuru kayısı yerseniz ne olur? Kayısı çekirdeği ne işe fayda?

Tabiatta lif bakımından en varlıklı besinlerden biri olan kayısı hakkında merak edilenleri araştırdık. Metabolizmayı düzenlediği bilinen kuru …


Tabiatta lif bakımından en varlıklı besinlerden biri olan kayısı hakkında merak edilenleri araştırdık. Metabolizmayı düzenlediği bilinen kuru kayısı bilhassa diyet yapmak isteyenler için önerilir. İçeriğinde lifin yanı sıra C vitamini de barındıran kayısı çekirdeği hakkında araştırma yapıldı. Çiğ tüketilen kayısının tıpkı vakitte reçeli yapılmaktadır. Kayısının yararları nelerdir? Kuru kayısı yerseniz ne olur?

Orta Asya topraklarından tüm dünyaya yayılan kayısı birinci keşif vakitlerinde sindirimi rahatlattığı için tıbbı ilaç olarak kullanılmıştır. Bilhassa kabuklarının insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğu tespit edilmiştir. Meyvenin birinci hali ekşimsi bir tada sahipken daha sonra tatlı bir hal alır. Bu da içeriğindeki vitamin ve minerallerin artmasını sağlar. Tatlısı, reçeli hoşafı yapılan kayısı yörelere nazaran farklı hallerde tüketilir. Dış posası ve iç çekirdeği ayrılarak iki farklı kuruyemiş elde edilen az meyvelerdendir. Diyetisyenlerin hastalarına önerdikleri diyet listelerinin birinci sırasında yer alan kayısı hakkında birtakım uzmanlar çok tüketilmemesi konusunda ikazda bulunur. Zira kayısı bağırsak florasalarının işlevlerini artırarak çok ishale neden olabilir. Bu da bedenin istemeden süratle sıvı tüketmesini sağlar. 

  • Lif içerdiğinden bağırsakların işlevlerini düzenler ve kilo vermede yardımcı olur.
     
  • Kayısı çekirdeği hücrelerin DNA yapısını koruyarak kanserin oluşmasını önler.
     
  • Kayısı çayı yemek sonrası tüketildiğinde hazımsızlığı pürüzler.
     
  • Uzmanlar andaki kan yapma hücrelerini artırdığından bilhassa anemi hastalarının tüketmesini tavsiye eder.

KURU KAYISININ YARARI VAR MIDIR? NİZAMLI KURU KAYISI…

Bilhassa zayıflamak isteyenler ve bağırsak sorunu yaşayanlar için doğal ilaç olan kuru kayısı güçlü bir lif kaynağıdır. Bunun yanı sıra A, B, C, E vitaminleri içerir. Bu sayede de kan oranını istikrarlar. Gelişim çağındaki çocukların kemiklerine katkı sağlar. Gebe bayanların bile kolaylıkla tüketebileceği bir besindir. İçeriğinde düşük ölçüde şeker barındırır. Kandaki şeker oranını etkilemez. Şeker hastaları da tüketebilir. Tertipli tüketildikçe bağırsakların işlevlerini olumlu  tesirler. Lakin çok tüketildiğinde ishale neden olur.

KAYISININ YARARLARI NELERDİR?

İçerdiği potasyum sayesinde kalp damarlarının tıkanmasını engelleyerek kanın bedene daha âlâ pompalanmasını sağlar. Bunun yanı sıra kalp kaslarını güçlendirerek kalp ritim bozukluğu üzere hastalıkların yaşanmasını maniler. 

Beta- karoten hususları kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyon riskini azaltır. Ayrıyeten beta karoten hususu göz sıhhati içinde yarar sağlayan bir unsurdur. Göz içerisindeki vitamin ve minerallerin istikrarını sağlayarak katarak ve retina bozukluğu üzere hastalıkların yaşanma ihtimalini azaltır.

Fosfor ve kalsiyum güçlü kemiklerin olmazsa olmaz unsurlarıdır. Bu vitaminler bakımından varlıklı olan kayısında kemiklerin güçlenmesini dayanaklar. Gelişim çağındaki çocukların ve gebe bayanların günde en az 3 tane tüketmesi gerekir. 

Düşük potasyum oranı şiddetli baş ağrısına neden olur. Kayısı bunu ortadan kaldırmada tesirli bir besindir. 

Ağız içinde yaşanan yara ve aftların oluşumunu da engelleyen kayısı birebir vakitte mideden kaynaklı oluşan ağız kokusunu da mahzurlar. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini de güçlendirerek kanserli hücrelere karşı bedeni korur.

Beta karoten unsuru kan basıncını dengelemesinin yanı sıra bedendeki yaşlanmaya meyilli hücreleri de engelleyerek, yaşlanmayı geciktirir. Birebir vakitte kayısı içerdiği A vitamini sayesinde karaciğerde ve ciltte yağ bezelerinin oluşumunu pürüzler.

Bedenin elektrik düzeyini dengeleyerek sonların daha akışkan olmasını sağlayarak beyin sıhhatini korur. Unutkanlık ve konsantre eksikliği üzere hastalıkların ileri yaşlarda ortaya çıkmasının önüne geçer. 

KAYISI ÇEKİRDEĞİ HAKKINDAKİ BİLİMSEL GERÇEK!

Kayısının posası kadar çekirdeğinin de insan sıhhatine yararlarının olup olmadığı konusunda uzmanlar araştırma yapmıştır. Nadiren bulunan B17 vitamini yani amigdalin üzere unsurlar içeren kayısı çekirdeğinin bedende çeşitli nedenlerden dolayı mutasyona uğrayarak kansere taban hazırlayan hücrelerin sıhhatini koruduğu ortaya çıkarılmıştır.

KANSERİ ÖNLEYEN MUCİZE!

7 yıl süren bir araştırmanın sonunda kayısı çekirdeğinin kanser hastalıklarını önlediği kanıtlanmıştır. Ayrıyeten birebir çalışmada kayısı çekirdeğinin hücreleri yenilediği yaşlanmayı geciktirdiği tespit edilmişti. Uzmanlar kayısı çekirdeğinin insan bedeninin günlük muhtaçlığı olan vitamin ve mineralleri ziyadesiyle karşıladığının altını da çiziyor.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir