Sağlık Haberleri

Göz kuruluğu neden olur? Göz kuruluğunun belirtileri nelerdir? Göz kuruluğunun tedavisi var mı?

Mevsim geçişinin başlamasıyla görülen hastalıklardan biri de göz kuruluğudur. Bilhassa lens kullanan ve uzun mühlet bilgisayar, tablet ve …


Mevsim geçişinin başlamasıyla görülen hastalıklardan biri de göz kuruluğudur. Bilhassa lens kullanan ve uzun mühlet bilgisayar, tablet ve telefon üzere elektronik ekranlara bakmak zorunda kalan bireylerde yaşanma riski yüksektir. Çevresel faktörlere bağlı yaşanan bir rahatsızlıktır. Göz kuruluğu neden olur? Göz kuruluğunun belirtileri nelerdir?

Her yaş ve cinsiyet fark etmeksizin yaşanan göz kuruluğu çoklukla aşırı rüzgar, göz hastalıkları ve toz üzere etkenlerden ötürü meydana gelir. Ömür kalitesini olumsuz tesirler. Gözün yapısal yüzeyinde bulunan sıvı dışarıdan gelen rastgele bir cismin kalın olan katmana geçmesini önler. Bu da gözün retinasını korur. Bu katmana da göz yaşı borusundan dayanak gelir. Bu durum sonlar aracılığı ile beyne giden komut ve burada da tabakanın sıvı üretmesine yol açar. Göze giren toz ya da rüzgar üzere durumlar sonrası gözü korumak için bu sıvı oranı artar. Göz yüzeyini temizleyen sıvı; enfeksiyonlu hastalıklar, yüksek ateş ve lens üzere bir cismin göze girmesiyle de azalma riski vardır. 

 • Göz içindeki sıvı üreten bezlerin yeteri ölçüde çalışmaması göz kuruluğuna yol açar.
   
 • Kaşınma, kızarıklık ve sulanma üzere belirtilerle kendini gösterir.
   
 • Toz, rüzgar, ateşli hastalıklar, göz yaşı borusunun iltihaptan tıkanmasından ötürü göz kuruluğu yaşanır.
   
 • Erken tedavi edilmediğinde kornea ya da retina da kalıcı hasarlara neden olabilir.
   
 • Göz sıvısını yine artıran damlalar ve ilaçlar verilir. Ayrıyeten kişinin maydanoz ve havuç üzere göz sıhhatine uygun gelen besinler tüketilmesi tavsiye edilir.

GÖZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Lakrimal denilen göz sıvısının çevresel faktörlerden ötürü azalmasıyla ortaya çıkar. Göz ve etrafında DNA’sı bozulan hücrelerin oluşturduğu tümörlü bezler göz kuruluğunu meydana getirebilir. Uzun vadeli sağlıklı bakılmayan lens kullanımının yanı sıra mevsimsel geçişlerde yaşanan alerjik durumlara bağlı da görülebilir. Ayrıyeten hormonal bozuklukla bedendeki genel olarak sıvı oranını olumsuz tesirler. Bu gözleri de tesir yapar. Lens kullanımının yanı sıra uzun müddet bilgisayar ekranında bakma da neden olan en yaygın nedenler ortasında yer alır. 

GÖZ KURULUĞU BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Birden başlayan göz kaşınması

– Uyanırken gözleri açmada zorlanma 

– Göz yaşı borusunun çapaklanması

– Göz kapağını kapattığında göz içine bir cismin battığını hissetme

– Yanma ve kızarıklık üzere belirtilerin yanı sıra vaktinde müdahale edilmediğinde buğulu görme yaşanır. 

GÖZ KURULUĞUNUN TEDAVİSİ VAR MI?

Yapay göz yaşı ve jelli ilaçlarla tedavi edilir. Belirtiler hissedilir hissedilmez bir uzmana istişarede yarar var. Önemli olmazsa bile ilerleyen vakitlerde bilhassa kornea katmanının aşınmasına yol açabilir. Bu yüzden ilaçlarla çabucak müdahale edilmeli. Bu süreçte kontakt lens ve led ışıklı ekran kullanımına dikkat etmekte yarar var. 

KONUTTA GÖZ KURULUĞUNA NE YETERLİ GELİR?

Uzmanlar yemek tüketiminde maydanoz, havuç ve zerdeçalı önerir. Bunun yanı sıra bir bardak su ve yarım çay bardağını bir tencerede kaynatın. Bu kaynama esnasına gözlerinizi açık tutmaya çalışarak buhara bakın. Bu göz içinde iltihap varsa onun azaltır. Bunun birebir sıra siyah çay ya da yeşil çayın poşet halini sıcaktan hafif ılık bir halde gözlerinizin içine birer damla sıkıp daha sonra göz kapağına koyup 5 dakika bekletin. Bunu batma hissi geçene kadar yapmakta yarar var. 

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir