Anne Çocuk Haberleri

Rahat ve kolay doğum için dua: İnşikak Mühleti doğum için nasıl okunur?

Doğum telaşı hamileliğin son aylarına hakikat daha da artan anne adaylarının doğumu kolay yapmaları için okunması tavsiye edilen İnşikak …


Doğum telaşı hamileliğin son aylarına hakikat daha da artan anne adaylarının doğumu kolay yapmaları için okunması tavsiye edilen İnşikak Müddetinin okunuşunu sizler için derlemeye çalıştık. Kolay doğum için İnşikak Mühleti okunuşu:

9 ayın tahminen de hiç bu kadar uzun gelmediği hamilelik devrinde her çift bebeğine kavuşmak için günleri iple çeker. Doğum vakti gelince ise hissedilen heyecan ve mutluluğa bir de baskın olan endişe ve tasa hisleri eklenir. Bu hislerin hakim olmasının temel nedeni ise doğumun kuvvetli ve riskli bir süreç olduğudur. Her anne adayı doğumunun sancısız geçmesini ve daha kolay atlatılmasını ister. Her bahiste Allah’tan yardım beklememiz gerektiği üzere, doğum anında da her şeyin en güzelini ve hoşunu yeniden O’ndan istemeliyiz. Kolay bir doğum için okunması tavsiye edilen müddetlerin başında ise elbet ki birinci olarak ‘Meryem Suresi’ gelmektedir. Bu ayet-i kerimede Hz. Meryem (a.s)’ın Hz. İsa’ya gebe kaldığında çektiği sancıdan bahsedilmektedir. Devamında ise bu sancıların şifası olan ayetler gelmektedir. Tıpkı Meryem Mühleti üzere doğumu kolaylaştıran diğer dua ve müddetlerde vardır.

DOĞUMU KOLAYLAŞTIRAN İNŞİKAK MÜHLETİ

Doğum yapacak olan anne adayının Allah (c.c)’un müsaadesiyle rahat ve sağlıklı bir halde doğum yapabilmesi için okuyabileceği müddetlerden biridir. Kolay bir doğum için birinci evvel rahat bir doğum için niyet edilir. Daha sonra Ayetel Kürsi, Felak ve Nas Müddetleri okunur. Son olarak ise şu dua tekrarlanabilir:

İnne rabbekümüllahüllezi halekas semavati vel erda fi sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasisev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemin. (Araf 54)

NOT: Bilhassa de doğum sancısı sırasında ‘İnşikak Mühletini okumak’ tavsiye edilebilmektedir. (Ters duruşlu bebek için okunacak dua= İnşikak Suresi) Sancı ve ıkınma esnasında okunabilecek bir başka ayette “Sümmessebile yesserah” (Abese Müddeti, 20) ayetini okumaktır.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir