Sağlık Haberleri

Gelelim maydanozun yararlarına…

Maydanoz, kansere, diyabete, kemik zayıflığına karşı korunmaya yardımcı olabilir. Garnitür olarak yemeklere eklenebilir. Son derece besleyici bir …

Maydanoz, kansere, diyabete, kemik zayıflığına karşı korunmaya yardımcı olabilir. Garnitür olarak yemeklere eklenebilir. Son derece besleyici bir bitki olan ve sıhhatimizi müdafaaya yarayan bol vitamin ve antioksidanlara sahip maydanozun yararları saymakla bitmiyor…

MAYDANOZ NEDİR?

Maydanoz, her mevsim üretilebilen ve çok geniş bir kullanım alanı olan bir bitkidir. Yemeklerde baharat olarak ta kullanılabilen maydanoz, maydanozgiller familyasının en bilinen tipidir. Maydanozdan elde edilen esansiyel yağı yüzyıllardır halk ilaçlarında, ödem söktürücü, gaz sancısı, kansızlık, enfeksiyonlarda kullanılmıştır.

MAYDANOZDA HANGİ VİTAMİNLER VAR?

Maydanoz; provitamin A (betakaroten), K ve C vitaminleri açısından zengindir. Bununla birlikte kalsiyum, magnezyum, potasyum ve bilhassa folat ve demir içerir. Yapraklarında sıhhate çeşitli yararları bulunan öjonol, miristisin, apiol üzere uçucu yağlar, apigenin, mirisetin üzere antioksidan flavonoidler, sabit yağlar, protein ve klorofil vardır.

MAYDANOZUN YARARLARI NELER?

Yapılan araştırmalar maydanozda bulunan apigenin unsurunun saç dökülmesini engellediğini göstermiştir. Ayrıyeten içerdiği bakır, saç rengini müdafaaya yardımcı olur.

Ayrıyeten eklem ağrılarını ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur ve güçlü bir antioksidan, kersetin varlığı nedeniyle sert kasları yumuşatır. Bilhassa artrit ve eklem sorunlarına âlâ gelir. Diş ağrıları için de maydanoz suyu yararlı olur.

KANSERE KARŞI TESİRLİ

Bitkinin yapraklarındaki miristisin, öjonol üzere uçucu yağlar ve antioksidan flavonoidler bedeni hastalıklara karşı korur. Bu güçlü yağ bileşikleri bağışıklık sistemine yardımcı olarak tümör büyümesini yavaşlatır, oksidatif gerilimi nötralize ederek kansorojenlerin bedene ziyan vermesini ve bedendeki kanser hücrelerinin çoğalmasını ve yayılmasını (metastaz) mahzurlar. Mirisetin cilt kanserinde bilhassa yararlıdır. Ayrıyeten apigeninin göğüs kanserinin neden olduğu tümörlerin boyutunu azaltması üzerine çalışmalar mevcuttur.

KALBE YARARLI

Taze maydanoz, kıymetli bir B vitamini olan folat içerir. Folat kalp sıhhatinin korunmasında hayli değerlidir. Kanda bulunan bir amino asit türevi olan homosisteini dönüştürerek zararsız hale getirebilmek için folata muhtaçlığımız vardır. Homosistein; yüksek konsantrasyonlara ulaştığında kan damarlarına ziyan verir. Hasar gören kan damarları kalp krizi yahut felç riskini arttırır.

Folat homosisteini daha zararsız bir moleküle dönüştürerek kalp sıhhatinin korunmasına yardımcı olur. Folat ısıya karşı hassastır bu nedenle bu gayeyle yararlanabilmek için taze maydanoz tüketmeye dikkat etmek gerekir.

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIR

Ağır bir yemek sonrası bir tutam taze maydanoz yemek sindirimi kolaylaştırarak, şişkinliği azaltacaktır. Gaz, kabızlık, hazımsızlık, mide bulantısı üzere bir dizi gastrointestinal sorunda kullanılır. Ayurveda uygulamalarında banyoda maydanoz yağı kullanılarak karın bölgesine masajla mide sorunlarında rahatlama sağlanır.

ÖDEM VE BÖBREK SIHHATİNE UYGUN GELİR

Maydanoz diüretiktir. Bedendeki ödemi atarak üriner sistemi yıkamanıza ve böbreklerin yükünü azaltmanıza yardımcı olur. Bitkinin kökleri de börek taşlarının doğal tedavisinde kullanılmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılır.

Maydanoz en düzgün mirisetin kaynaklarından biridir. Bedendeki insülin direncini azaltırken kan şekerini düşürmede aktifliği saptanmıştır. Bu sayede tip 2 diyabet gelişme riskini azaltır.

KEMİK SIHHATİNE YARARLI

Maydanoz yüksek K vitamini içeriğiyle, kemik yoğunluğunu korumak, kemik kırıkları ile savaşmak için değerli bir kaynaktır. Günlük kâfi K vitamini seviyesine yalnızca 10 kol maydanoz tüketerek ulaşabilirsiniz. Ayrıyeten içerisindeki C vitamini kemiklerin etrafında takviye olmak için gerekli kolejenin sentezlenmesinde yardımcı olur.

ROMATİZMAYA KARŞI TESİRLİ

Maydanoz romatoid artrit hastalığına karşı da tesirlidir. Bitkide bulunan C vitamini ve beta-karoten, artriti denetim altına almaya ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Maydanoz suyunun yahut çayının tertipli olarak tüketilmesi, artrit semptomlarına bağlı olan ürik asit masrafımı sürecini hızlandırmaktadır.

BAĞIŞIKLI SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRİR

Varlıklı A ve C vitamini içeriğiyle bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bu doğal antioksidanlar sayesinde enfeksiyonların önüne geçilmesi sağlanır. Ayrıyeten C vitamini bağışıklık sisteminin etkin olarak etkilendiği bağırsak floramızın korunmasına yardımcı olur.

Bir tutam taze maydanoz ile makus nefes ve kokuları azaltmak mümkündür. Antibakteriyel özelliği sayesinde ağzımızda berbat nefese sebep olan bakterilerin gelişmesini maniler.

GÖZ SIHHATİNE KARŞI MAYDANOZ TÜKETİN

Maydanozu günlük beslenmemize katarak göz sıhhati için gerekli olan beta karoten ve A vitaminini kazanabiliriz. Beta karoten retina ve korneayı korurken, ayrıyeten yaşlanma sırasında oluşabilecek katarakt göz, maküler dejenerasyon üzere göz hasarlarına karşı da esirgeyicidir. Avitamini ise gözleri UV ışınlarına karşı korur.

CİLDE YARARLARI

A vitamini hem cildi UV ışınlarına karşı korur, hem de yaşlanma belirtilerini azaltır. Cilt kanserini önlemeye yardımcı olur. Glutatyon kıymetli bir antioksidandır ve tıpkı vakitte cilt beyazlatma tedavilerinde kullanılmaktadır. Maydanoz glutatyon üretimini arttırır.

ZAYIFLAMAYA YARDIMCI

Daha süratli ve sağlıklı kilo verebilmek için, planlanan diyete eklenmesi yarar sağlar. Kalori açısından düşük lakin besin pahası yüksek olan maydanoz metabolizmayı hızlandırır. Kandaki çok yağın atılmasına yardımcı olur. Bedendeki ödemin atılmasını sağlayarak böbrekleri temizler. Bedenin işleyişini optimum seviyede meblağ ve kilo kaybına yardımcı olur.

MAYDANOZ NASIL TÜKETİLİR?

Yemeklerde taze olarak yahut kurutulmuş toz halinde, ayrıyeten salatalarda ve maydanoz çayı imalinde kullanılır. Kuru maydanoz salça ile karıştırılarak çorbaların üzerine dökülebilir. Ayrıyeten, yeşil yapraklı salatalara, ızgara ete ve balık yemeklerine yakışır. Makarna, mantı ve erişte hamuruna ek olarak katılır.

Kurutulmuş maydanozun besin içeriği de tıpkı taze maydanoz üzere hayli zengindir. Lezzet vermesi için çorba, pilav, ciğ köfte, balık üzere yemeklerin içine koyulabilir. Ayrıyeten ızgara et pişirmeden evvel ızgaranın üzerine serpilerek oluşabilecek kanserojenlerin önüne geçilebilir. Kış aylarında kuru maydanoz çayı da yapılabilir.

MAYDANOZ SUYUNUN YARARLARI

* Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı müdafaa sağlar.

* İçerisindeki antioksidan flavonoidler sayesinde kalp sıhhatini müdafaada yararlıdır.

* Sindirim sistemi için yararlıdır.

* Bedendeki ödemin atılmasına yardımcı olur.

* Ölçülü tüketildiğinde böbrek ve üriner sistem için yararlıdır.

* Demir eksikliğine uygun gelir.

* Cilt ve göz sıhhatinin korunmasına yardımcı olur.

* Eklem ve kemik sıhhati için yararlıdır.

MAYDANOZ SUYU NASIL YAPILIR?

Yarım demet maydanozu düzgünce yıkayın ve hasarlı yapraklarını ayıklayın. Üzerine 2 su bardağı (400 ml) su ekleyerek 2-3 dk. kaynatın. 10 dk. kadar demlenmeye bırakın. Akabinde içebilirsiniz. Dilerseniz lezzet katmak için limon da ekleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir