Sağlık Haberleri

Tiroksin hormonu ne işe fayda? Tiroksin hormonu eksikliği nelere yol açar?

Bedenin kilo alma ve verme durumunu denetim eden Tiroksin hormonu tiroid bezi tarafından salgılanır. Lakin tiroid bezinde meydana gelen rastgele …

Bedenin kilo alma ve verme durumunu denetim eden Tiroksin hormonu tiroid bezi tarafından salgılanır. Lakin tiroid bezinde meydana gelen rastgele bir bozukluk tiroksin düzeyini olumsuz erkiler. Bunun ardından de beden işlevlerinde bozukluklar meydana gelir. Tiroksin hormonu ne işe fayda? Tiroksin hormonu eksikliği nelere yol açar?

Bedendeki hücrelerin daha fonksiyonel olması için hormonal istikrara gereksinim vardır. Tüm bedene yayılması içinde kan akışının olağan olması gerekir. Hormon salınımının en temel misyonu tiroid bezinindir. Trioid bezi bedendeki tüm hormon hücrelerin salınımı en düzgün halde yapmadığında hormon düzeylerinde bazen iniş ve yükseliş meydana gelebilir. Tiroksin hormonu da bunlardan biridir. Hür t4 hormonu ile salgılanan tiroksin bedenin istikrarlı kilo alınımını dayanaklar. Sağlıklı beslenme de epey tesirli olan tiroksin hormonu düştüğünde beraberinde farklı hastalıklarda getirebilir. Ayrıyeten erken tedavi edilmediğinde de sıhhat sıkıntılarına yol açabilir. 

 • Tiroksin hormonu tiroid bezi tarafından salgılanır.
   
 • Tiroksin hormonu bedenin kilo denetimini sağlar.
   
 • Düşüklüğü sırasında besinlerden alınan vitamin ve minerallerin kâfi ölçüde kan karışmasını mahzurlar. 
   
 • Ayrıyeten düşüklüğü metabolizmanın kâfi oranda çalışmasının önüne geçer. 
   
 • İçeriğinde iyot bulunan bu hormon çeşidi kan akışını ve kalp atışının da denetimli olmasını sağlayarak beden sıhhatini korur. 

TİROKSİN HORMUNU NE İŞE FAYDA?

Tiroksin hormonu bedende çok istikametli işleve sahiptir. Yağ, protein ve karbonhidrat üzere değerli kıymetlerin beden içinde dağılımını gerçekleştirerek metabolizmanın yapısını denetim eder. Bedenin adeta gücünü belirleyen tiroksin hormonu ayrıyeten kas ve hudut sistemi içinde gerekli bir hormon salınımıdır. Hücrelerin dokularını yeniler. Kan akışının yanı sıra kanda buluna oksijeni tüm bedene eşit olarak dağıtır. Hür t4 hormonu kâfi salınım yapamadığında ise farklı önemli hastalıklar ortaya çıkar.

TİROKSİN HORMONU EKSİKLİĞİ NELERE YOL AÇAR?

Çocukluktan ergenliğe geçiş sırasında tiroksin hormonu azalınca zeka geriliği, üreme organlarında bozukluk, fizikî gelişimde azalma hatta cüce kalmasına bile yol açabilir. Bunun birebir sıra tiroksin hormonu az salgılandığında beden virüslere karşı zayıf kalır. Zira hücreler kendini süratle yenileyemez. Bu da kişinin gücünü düşürür.

Halsizlik odaklanma da zorlanma üzere durumlara yol açar.

Her hormonal dengesizlikte olduğu üzere tiroksin hormonunda da terleme sorunu yaşanır. Lakin aksi bir durum tiroksin hormonu eksikliğinde terleme azalır.

Üşüme ve titreme üzere durumlara yol açar.

Metabolizmanın sürat düştükçe kabızlık görülür.

Üreme hormonlarını da olumsuz etkilediğinden adet düzensizliği ve sancıları çok olur. Guatr hastalığı riski artar.

En yaygın durum ise saç dökülmesi ve depresyonun görülmesidir.

Ayrıyeten üreme azlığına da yol açabilen tiroksin hormonu eksikliği ödem artmasıyla kilo alımına neden olur. 

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir