Yaşam Haberleri

Aile hekimliği nasıl değiştirilir? Aile hekimliği değiştirme yöntemleri!

Aile hekimliği nasıl değiştirilir, e nabız üzerinde aile hekimliği değiştir mi sorusu vatandaşlar tarafından en çok internette merak edilen …

Aile hekimliği nasıl değiştirilir, e nabız üzerinde aile hekimliği değiştir mi sorusu vatandaşlar tarafından en çok internette merak edilen sorulardan biri oldu. İkametgah değişikliği yaşayan vatandaşlar tarafından ve aile doktorundan şad kalmayan şahısların değiştirmek istediği ve başvurduğu aile hekimliği nasıl değiştirilir bütün sorularınız karşılığı haberimizde: İşte aile hekimliği değiştirme formülleri

2011 yılından bu yana ülkemizde yaygın biçimde uygulanmaya başlanan aile hekimliği herkesin çarçabuk gözetici sıhhat hizmeti alabilmesini sağlıyor. Aile hekimliği uygulamasında şahısların ikamet adresleri temel alındığı için taşınma sonrasında ya da farklı sebeplerden dolayı değiştirmek istediğinizde müracaatta bulunmanız gerekiyor. Ayrıyeten aile doktorundan mutlu olmayanlarında başvurabileceği bu işlemi elektronik ortamda gerçekleştirebiliyor, yeni aile doktorlarını vilayet, ilçe ve üniteye nazaran ayarlanabiliyor. Sıhhat Bakanlığının pek çok hizmetini dijital ortama aktarması ile birlikte, vatandaşların sıhhat ile ilgili yapacağı süreçlere yönelik süreçlerin pek birden fazla elektronik ortamda halledilebilir hale geldi. Müracaatınızı nasıl ve nereye yapmanız gerektiği konusunda daha fazla bilgi edinmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

  • Aile hekimliğini e devlet üzerinden değiştirebilir,
     
  • E-nabız üzerinden,
     
  • Sıhhat ocağından aile hekimliği değiştirmek için müracaatta bulunabilirsiniz. 

İNTERNET ÜZERİNDEN AİLE DOKTORU DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

Sıhhat Bakanlığı bünyesinde yürütülen sıhhat süreçlerine yönelik dijital entegrasyon sürecinin eserlerinden bir tanesi olan Merkezi Tabip Randevu Sistemi sayesinde vatandaşlar, e-devlet şifreleri aracılığıyla birçok sorunun yanıtını çarçabuk bulabilme imkanına sahip oluyor.

ALO 182 MHRS davet merkezini arayarak  aile doktorunuzu değiştirme talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıyeten aile hekimliğini değiştirmek isterseniz MHRS’ye e-Devlet şifreniz internetten değiştirme talebinde de bulunabilirsiniz. Bunun için e devlet sistemine giriş yaparak ekrandaki arama çubuğuna aile tabibi değiştirme yazarak ilerleyebilirsiniz.

Aile doktoru değişikliği yapmak için birinci olarak vilayet ve ilçe seçimi yapmanız gerekiyor. Bu süreçleri yaptıktan sonra Vilayet ve ilçede misyon yapan aile tabiplerinin listesi önünüze gelecek.

 

Kırmızı ile belirtilmiş aile tabiplerinin hasta kapasitesinin dolu olduğu manasına geliyor. Bu yüzden dolu olduğu için sırf yeşil ve sarı ile işaretlenmiş olan aile tabipleri ortasından seçim yapabilirsiniz. Bu süreçler haricinde rastgele bir aile doktoru değiştirme formu ya da aile doktoru değiştirme dilekçesi doldurmanız gerekmiyor.

E-NABIZ İLE AİLE DOKTORU NASIL DEĞİŞTİRİLİR? 

Aile doktoru değiştirme sürecini online olarak E-Devlet sistemi üzerinden, E-Nabız sistemine giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Aile tabibi değiştirme süreci için olarak nabız sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Nabız sistemine https://enabiz.gov.tr/ adresi üzerinden giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra, “Aile Doktoru Değiştir” seçeneğini tıklamanız gerekiyor. 

“Aile Tabibini Değiştir” seçeneğine tıkladığınızda, karşınıza gelecek olan sayfada Vilayet ve ilçe bilgilerinin girişi yapın. Geçiş yapmak istediğiniz merkezi seçtiğinizde sayfanın alt kısmında geçiş yapabileceğiniz, uygun doktorlar ve merkezler listelenecektir.

Seçtiğiniz tabibin yan tarafında bulunan kutucuğu işaretleyerek, sayfanın altında bulunan “Aile Doktoru Değiştir” tuşuna tıklamayın ve süreci kaydedin. 

Bir öteki değiştirme sistemi de sıhhat ocağından alacağınız müracaat formunu doldurmak olacaktır. Müracaat formunu doldurduktan sonra sıhhat ocağında yetkili şahıslara teslim etmeniz halinde aile tabibi değiştirme süreciniz yapılır. 

AİLE DOKTORU DEĞİŞTİRME KURALLARI

Bir aile tabibinin 4.000’den fazla hastası varsa o aile tabibine geçiş sağlamak mümkün değildir. 

Her bir bireyin son 3 ay içerisinde aile tabipleri ortasında yalnızca 1 sefer geçiş yapabilme hakkı bulunuyor.

Rastgele bir aile doktorundan bir başkasına geçiş her ayın 5’i ile 21’i ortasında yapılması durumunda geçiş süreci bir sonraki gün itibariyle tamamlanır, her ayın 21’inden sonra yapılan geçişler ise lakin gelecek ayın 5’i itibariyle etkin hale getirilmektedir. 

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir