Asgul Kadın

Sağlıkçıların ek ödemeleri artacak mı? Bakan Koca açıkladı

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık-Sen 6. Periyot 6. Liderler Konseyi Toplantısı’na çevrim içi katıldı. Tam 1 yıldır hayatımızı esir alan …

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık-Sen 6. Periyot 6. Liderler Konseyi Toplantısı’na çevrim içi katıldı.

Tam 1 yıldır hayatımızı esir alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla en ön cephede çaba eden sıhhat çalışanlarının, her gününün öbür bir zorlukla geçtiğine işaret eden Bakan Koca, sıhhat çalışanlarının hayat vermek ismine kendi hayatlarını feda ettiğinin altını çizdi.

‘BU PERİYOTTA PEK ÇOK İŞÇİMİZİ KAYBETTİK’

Bakan Koca, kelamlarına şöyle devam etti:

“Sağlık çalışanları, polikliniklerde, acil servislerde, ağır bakımlarda saatlerce maske, tulum, gözlük giyerek ve en insani gereksinimlerini geciktirerek ter akıtmaktadır. Tüm hami önlemlere karşın pandemiden etkilenenler yeniden sıhhat çalışanlarımız oldu. Bu devirde çok sayıda işçimizi kaybettik. Ebediyete uğurladığımız meslektaşlarımızın acılarını yaşamayı ve güzelleşerek ortamıza katılan arkadaşlarımızın uğraşımıza yine takviye vermesinin tesellisiyle işlerimize hiç aksatmadan devam ettik.”

‘EK FİYATLARDA HAKKANİYETSİZLİĞİN FARKINDAYIZ’

Koca, sıhhat çalışanlarının özlük haklarına ait değerlendirmelerinde ise hakkaniyetsizliğin farkında olduklarını belirterek, sistemde revizyona gideceklerini söyledi:

Sıhhat çalışanlarımızın özlük haklarının gönlümüzden geçen karşılığını veremediğimizi burada tekrar tabir etmek isterim. Lakin ülkemizin mevcut mali imkanları dahilinde en iyiyi vermeye uğraş ediyoruz. Ayrıyeten çalışanın aldığı ek fiyatlarda hakkaniyet eksikliğinin de farkındayız. Daha adaletli bir ek ödeme sisteminin getirilmesi ismine esaslı bir revizyon çalışması gündemimizde. Nöbet fiyatlarının düşüklüğü ve farklı yorumlanabilen mevzuat nedeniyle yapılan farklı ödemeler konusunun da farkındayız. Bu konuda yapılacak düzenlemelerde tarafların dayanağına de muhtaçlığımız var.”

Sıhhat çalışanlarının yükünün giderek arttığını belirten Koca, işçi sayısının artırılması ve yurt içinde adil dağılımın temini için ellerinden gelen çabası gösterdiklerini bildirdi.

‘YÜCE MECLİSİMİZDEN BEKLENTİMİZ VAR’

Koca, geçmişte çeşitli istihdam modelleriyle bu açığın kapatılmaya çalışıldığına dikkati çekerek, “Ancak istihdam tekniklerinin farklılığı birebir yerde yan yana çalışan işçiler ortasında özlük hakları açısından da farklılıklara sebep olmuştur. Bu farklılıkları vakit içerisinde ortadan kaldıracak yasal düzenlemeler konusunda ulu Meclisimizden beklentilerimiz var” açıklamasında bulundu.

Sıhhat çalışanlarının problemlerinin farkında olduklarını aktaran Koca, problemlerin tahlili için ağır bir çalışma içerisinde olduklarını vurguladı.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir