Anne Çocuk Haberleri

Gebe kalmamak için en risksiz korunma yöntemi! Hamilelikten nasıl korunulur?

Anne baba olmaya şimdi kendinizi hazır hissetmiyorsanız, eşlerin uygulayabilecekleri birtakım korunma sistemleri vardır. Bayan Doğum ve …


Anne baba olmaya şimdi kendinizi hazır hissetmiyorsanız, eşlerin uygulayabilecekleri birtakım korunma sistemleri vardır. Bayan Doğum ve Hastalıkları Uzmanı Dr Öğr.Üyesi Emine Zeynep Yılmaz, hamilelikten korunmak için en muteber ve risksiz korunma yollarından bahsetti.

Halk ortasında ayıplanabilir hususlardan biri olan fakat aslında bayan erkek demeden herkesin bilmesi gereken korunma teknikleri, eksik ya da yanlış bilindiğinde toplum içerisinde kimi sosyolojik sorunlara yol açabiliyor. Plansız oluşan hamilelik sonucunda çiftlerden kimileri anne ve baba olacak olmanın verdiği heyecan ve memnunluğu yakınlarıyla paylaşmaya başlarken, kimileri daha öncesinde bu türlü bir durum planlamadıkları için şaşkınlığa uğrayabiliyor. Şaşkınlığa uğratmasının yanı sıra epeyce önemli bir sorun de olan hamilelik durumu, sadece bebeğin değil anne ve babanın hayatı içerisinde de birincil pozisyonda olacağı için istenilerek çocuk sahibi olmak hayli değerlidir. Eşlerin çocuk yapmaya karar verme evresinde göz önünde bulundurabileceği kriterler ise az çok belirlidir. Bunlardan kimileri; ekonomik sorunlar, işsizlik, çiftlerin birlikte olabilmesi için kendilerini hazır hissetmemesi üzere etkenlerdir. Eşlerin çocuk yapmakta çabuk etmemeye yönelik aldıkları kararlar doğrultusunda alınması gereken değerli önlemler vardır. Pekala gebe kalmamak için en risksiz ve tesirli korunma teknikleri nedir?

HAMİLELİKTEN KORUNMA YOLLARI NELER? EN TESİRLİ KORUNMA…

TAKVİM TEKNİĞİ:

Geçmiş devirlerden günümüze kadar ulaşan hamilelikten korunma prosedürlerinden biri olan takvimde yumurtlama regl döngülerinin tarihleri belirtilir. Her ay başında adet gören bayanların yumurtlama yani ovulasyon periyotlarında eşleriyle yakın temas halinde olmaları hamilelik talihini arttırır. Münasebetiyle gebe kalmak istemiyorsanız o aralıkta eşinizle yakın fizikî temas halinde olmamalısınız.

TÜP LİGASYONU (TÜP BAĞLAMA):

Gebe kalmamak için uygulanabilecek korunma metotlarından birisi de cerrahi müdahale gerektiren tüp ligasyonudur. Tüp bağlatma olarak geçen bu prosedürde bayanın neredeyse gebe kalma ihtimali sıfır denecek kadar azdır. Hamilelikten korunmak için tercih edilebilir en kalıcı yöntemdir!

FİTİL METODU:

Bayanın vajina bölgesine koyulan fitil ile hamilelikten korunabilirsiniz. Şayet fitil yoksa, köpük yahut tablet biçiminde olanlarda korunma sistemi tercih edilebilir. Vajinaya koyulduğu vakit erkeğin sperm hücresi rahme girmeden ölür ve hamilelik riski kaybolur. Yakın temas halinden 1 saat evvel uygulanmalıdır.

SONRAKİ GÜN HAPI:

Hamilelikten korunma yollarının aksine başkalarında olduğu üzere bağ öncesinde uygulanmayıp daha sonrasında kullanılan sonraki gün hapı, korunması sistemlerle gerçekleşen yakınmadan sonra olabilecek hamilelik riskini ortadan kaldırmaktadır.

DERİ ALTI İMPLANT:

Progesteron hormonun tesirli olması ile tercih edilen deri altı implant, ortalama 4 cm kadar bir uzunluğa sahiptir. 3 yıl tesirli olan deri altı implant sadece uzman hekimler tarafından deri altını koyulur ve çıkartılır.

DOĞUM DENETİM HAPI:

Gebe kalmamak için adet kanamasının görüldüğü birinci gün alınması gereken doğum denetim hapı, nizamlı bir formda 21 gün art geriye alınır. 21. günün sonunda 1 hafta mola verilerek tekrar tüketilmeye başlanır. Doğum denetim hapı bırakıldığı vakit hamilelik oluşma ihtimali eskisine döner.

NOT: Üstte bahsedilen korunma usullerini kesinlikle hekim denetiminde uygulayın!

  • Bayanlar için korunma usulleri: 
  • Süreksiz korunma: Doğum denetim hapları, hamilelik engelleyici iğneler, deri altı süreçler, bayan kondomu.
  • Kalıcı korunma: Tüp ligasyon (Tüp bağlatma)
  • Erkekler için korunma usulleri:
  • Süreksiz korunma: Kondom
  • Kalıcı korunma: Sperm kanallarının bağlanması (vazektomi)

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir