Asgul Kadın

Önümüzdeki 4 güne dikkat! Sıra dışı meteorolojik olaylar yaşayacağız

Prof. Dr. Orhan Şen, “8-9 derece ısınan havalar bir gün sonra 10-12 derece sıcaklık düşüyor. Bunlar sıra dışı olaylardır” dedi. Meteoroloji’nin …

Prof. Dr. Orhan Şen, “8-9 derece ısınan havalar bir gün sonra 10-12 derece sıcaklık düşüyor. Bunlar sıra dışı olaylardır” dedi.

Meteoroloji’nin hava durumu raporunda soğuk hava ve kar uyarısı yapmasının akabinde “Önümüzdeki dört gün sıra dışı meteorolojik olaylar yaşayacağız” iletisini paylaşan Prof. Dr. Orhan Şen, katıldığı CNN canlı yayınında hava durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.


Prof. Dr. Orhan Şen

“SALI GÜNÜ SICAKLIK 8-9 DERECE BİRDEN ARTACAK AMA…”

“4 günde çok ani hava değişimleri meydana gelecek. Yağışlar bugün başlıyor, kuvvetli yağışlar sel baskınları da yapabilecek. Yarın ise Marmara bölgesi başta olmak üzere kuvvetli yağışlar başlıyor. Pazartesi günü sıcaklıklar artıyor, ‘sıra dışı bir olay meydana geliyor’ ve salı günü 8-9 derecelik sıcaklıklarda artış olacak.”

Katiyen olağan değil bu durum, dolu yağışlı, gök gürültülü yağışlı, şimşekli bir hava durumu bekliyoruz. Salı günü bu aldığı sıcaklığı geri veriyor. 8-9 derece ısınan havalar bir gün sonra 10-12 derece sıcaklık düşüyor. Bunlar sıra dışı olaylardır. Şimşek, gök gürültüsü, sağanak yağış, sel baskınları yapabilecek dolu bile görebiliriz.

SALI AKŞAMI KAR TEKRAR BAŞLAYACAK

Salı akşamı Türkiye’ye tekrar geliyor. Kar, Trakya’dan başlayarak İç Anadolu Bölgesi’nde özellikle tesirini sürdürecek. 1, 1 buçuk günlük kar yağışı değerli olabilir zira Mart karı biraz daha fazla olur. Sıcaklıklar salı akşamından düşmeye başlıyor, çarşamba günü 3-4 dereceye kadar, İstanbul’da 7-8 dereceye kadar düşüyor.

İSTANBUL’A KAR YAĞACAK MI?

İstanbul’a kar yağışı çok sonda, yükseklerde karla karışık yağmur yapabilir ancak Trakya’da ve İç Anadolu’da ve İç Ege’de kar yağışları 2 gün sürecek.”

“4 GÜN İÇİNDE HEM BAHARI HEM DE KIŞI GÖRECEĞİZ”

Bu sistemde doğu bölgelerimiz çok fazla etkilenmeyecek daha çok batı bölgeler etkilenecek. İzmir, Çeşme üzere bölgelerde bugün sel tehlikesi var. Sıra dışı olaylar daha çok batı bölgeleri etkileyecek. O denli bir jet akımı var ki soğuk havayı direkt bize getiriyor. 4 gün içinde her baharı göreceğiz hem de kışı göreceğiz. Önümüzdeki hafta sonuna kadar soğuk hava devam edecek. Mart ayı tekrar yapacağını yapacak.”

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir