Anne Çocuk Haberleri

Bebeklerde beyaz nokta neden çıkar? Bebeklerde akne nedenleri

Bilhassa de yenidoğan bebeklerin burun ve çenesinde çıkan beyaz noktalar her ne kadar zararsız olsa da ebeveynler bu durumun neyden …

Bilhassa de yenidoğan bebeklerin burun ve çenesinde çıkan beyaz noktalar her ne kadar zararsız olsa da ebeveynler bu durumun neyden kaynaklandığını tam olarak bilmediklerinden ötürü tasaya kapılabilir. Doktora gitmeye gerek kalmadan 1-2 hafta içinde zaten geçen beyaz noktaların çıkma sebepleri ise şöyle:

Yeni doğan bebeklerde ve emzirme devrindeki çocuklarda yaygın olarak görülen cilt sorunları ortasında olan milialar, anne ve babalarda telaş veren bir durumdur. Bebeklerin burun, yanak ve çene etrafında meydana gelen beyaz noktalar Milia olarak tanımlanan bir durumdan ibaret olan bu sivilceler genelde beyaz beyaz noktalar halinde belirir. Bu noktalar rastgele bir tedavi gerektirmeksizin 2-3 hafta içerisinde bizatihi kaybolur. Ter bezi kanallarının tıkanması ile meydana gelen miliaları tetikleyen en değerli etkenler ise havanın çok sıcak olması, kalın giymek ve ateşli hastalıklar geçirmekle gerçekleşir. Beyaz nokta görünümdeki bu sivilceleri sıkmaya kalktığınızda ortaya çıkan irin küçük tıpkı bir beyaz inci tanelerini andırır. Sivilcenin içinden çıkan bu sıvıya sebep olan etken unsur keratinosittir. 

BEBEKLERDE BEYAZ NOKTA ÇIKMASININ SEBEPLERİ

Bebeğin cildindeki meyyit deriler, cilt üzerinde minik minik cepler açmasıyla beyaz noktaları gün yüzüne çıkarır. Vakitle bu deriler resen dökülür ve beyaz noktalar bizatihi düzelir.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir