Sağlık Haberleri

Beden kırgınlığı neden olur? Beden kırgınlığına ne yeterli gelir?

Çeşitli hastalıkların belirtisi olarak kabul edilen beden kırgınlığı, kişinin gücünü düşürür. Fizikî hareketi azaltan bu durum bazen ruhsal …

Çeşitli hastalıkların belirtisi olarak kabul edilen beden kırgınlığı, kişinin gücünü düşürür. Fizikî hareketi azaltan bu durum bazen ruhsal nedenlerden dolayı de görülür. Sıhhatsiz bir görünüme neden olan beden kırgınlığı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Beden kırgınlığı neden olur? Beden kırgınlığına ne yeterli gelir?

Beden kırgınlığı; sistemsiz uyku, gerilimli bir iş ortamı, vitamin eksikliği, yetersiz beslenme üzere durumlarla ortaya çıkar. Bilhassa mevsim geçişlerinde artan bu sıhhat sorunu, koronavirüs sürecinden beridir de daha sık görülmektedir. Meskenlere kapanma hastalığa yakalanma dehşetiyle yaşanma sıklığı artan beden kırgınlığı rutin hayatı bozar. Üst teneffüs yolları hastalıkları başı ve sonrası da görülen beden kırgınlığı erkeklere oranla bayanlarda daha sık görülür. Bunun nedenleri den biri de bayanların her ay adet görmesinden kaynaklıdır. Bu periyotta sıklıkla görülen gerilim depresyon ve beden kırgınlığıdır. 

  • Beden kırgınlığı gribal enfeksiyon, adet, sistemsiz uyku, kansızlık, vitamin eksikliği, ruhsal bozukluk ve hareketsiz ömür üzere durumlar neden olur.
  • Uzun sürdüğünde önemli sıhhat meselelerinin kronikleşmesine neden olabilir. Bunlardan biri de kemik ve baş ağrısıdır.
  • Beden kırgınlığı baş ağrısı, harekette fizikî ağrı, iştahsızlık ve uykusuzluk üzere belirtilerle kendini gösterir. 

BEDEN KIRGINLIĞINA NE ÂLÂ GELİR?

– Beden kırgınlığı için en yararlı yol su tüketimi ve fizikî harekettir. Fizikî hareketle bedende birebir anda tüm hücreler fonksiyonelliğini artırır. Su da bedendeki oksijen oranını artırarak hudut hücrelerinin daha sağlıklı çalışmasını dayanaklar. Uzmanların daima olarak önerdiği günde 2.5 litre su tüketimi bedenin direncini artırır.

– C ve D vitaminleri bedenin olmazsa olmazları ortasında yer alır. Bu vitaminlerin eksiklikleri hücrelerin gelişimini mahzurlar. Hastalıklara davetiye çıkaran bu durum öncelikle beden kırgınlığına yol açar. Lakin günde bir bardak portakal suyu ya da bir portakal, mandalina tüketimi  C vitaminini önler. Ayrıyeten Kronik ilaç kullanmayanlarda greyfurtta tüketebilir. Ayrıyeten süt, kefir, konut üretimi yoğurt, yumurta ve somon balığı üzere besinlerde kesinlikle beslenme listelerinde olmalıdır.

– Günün en değerli öğünü olan kahvaltıda uzmanlar kesinlikle hafif ve vitaminlerle dolu bir beslenme olmasını öneriyor. Zinde bir hayat için kıymetli olan kahvaltı da yumurta peynir, zeytin, domates, salatalık ve bol yeşillik olması gerekir.

– Ruhsal hastalıklar ve düzgün çalışan bir metabolizma için de yeşil ve beyaz çay önerilir. Yeşil ve beyaz çay en güçlü doğal sakinleştiricidir. Bu da günün temposunda gerilim ve depresyonu uzaklaştırır. Lakin kronik ilacı olanlar gebeler kesinlikle uzmanlarına danışmalıdır.

– Omega-3 beyin fonksiyonelliği için olmazsa olmaz mineraldir. Balık çeşitlerinin yanı sıra ceviz, chai tohumu, ıspanak ve semizotunda çokça bulunur. Orta öğünlerde bu besinlerde aperatifler yaparak gün içinde oluşma ihtimali olan yorgunluk halsizliği önler. Bağışıklığı güçlendirir.

– Bağışıklığı güçlü tutmak hastalıkların oluşmasını önlemede temel vazifedir. Bağışıklıkta B9 vitamini ve kış çorbalarındaki bol çeşitli baharatlar sayesinde güçlendirilebilir. Nohut, susam ve fındık B9 vitaminleri bakımından zengindir. Bunun yanı sıra Soğan ve sarımsakla hazırlanmış mercimek çorbasında bedeni zinde meblağ.

– Sistemli bir uyku alışkanlığı için akşamları bir muz ve bir bardak süt tüketiniz. Uyku tüm bedenin dinlemesini ve yenilenmesini sağlar.

– Halsizliği gideren mucizeler ise kuruyemişlerdir. Günde ortalama bir avuç çiğ, fındık, fıstık, badem ve ceviz üzere kuruyemiş tüketebilirsiniz.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir