Anne Çocuk Haberleri

Çocuğa Muhammed ismini vermek sakıncalı mı? Muhammed isminin yanına en çok yakışan isimler

Yeni doğan bebeğe Sevgili Peygamberimizin ismi olan Muhammed’i koymanın dinimiz açısından sakıncası olup olmadığını sizlere araştırdık. Muhammed …

Yeni doğan bebeğe Sevgili Peygamberimizin ismi olan Muhammed’i koymanın dinimiz açısından sakıncası olup olmadığını sizlere araştırdık. Muhammed ismi çocuğa ağır gelir mi? Muhammed’e en çok yakışan isim teklifleri..

Geçmiş devirlere baktığımızda örneklerini çok daha net görebileceğimiz erkek çocuk çocuk sevgisi, günümüzde hala daha bilhassa de doğu kesimde büyük değer taşıyabilmektedir. İslamiyet gelene kadar Cahiliye Periyodunda, kız çocukları canlı diri toprağa gömülür iken ‘Son Peygamber’ olarak görevlendirilen Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV), hiçbir halde cinsiyet ayrımı yapmazdı. Çocuklara karşı her vakit şefkat ve merhamet dolu olan Peygamberimiz (SAV), gerek yaşantısıyla gerek de kelamlarıyla her mevzuda örnek almamız gereken biridir. Allah (c.c)’un ‘Habibim’ olarak hitap ettiği Peygamberimizin sevgisini bizlerde ne kadar kalbimizin derinliklerinde hissetsek de Onun sünnetine uygun yaşayarak ona sevgimizi hissettirmek en yanlışsız davranış olacaktır. Günümüzde Peygamber sevgisine yönelik uygulanan kimi davranışlardan birisi de ismini yaşatmaya çalışmaktır. Bunu da yeni doğan erkek çocuklarda oğullarına verdiği Muhammed ismi gerçekleşeceğini düşünmeleridir.Pekala çocuklara Muhammed ismini koymak günah mı? Çocuklara Muhammed ismi verilebilir mi?

TIKLA OKU: KULAĞA BEĞENİLEN GELEN EN HOŞ BEBEK İSİMLERİ VE MANALARI

YENİ DOĞAN BEBEĞE MUHAMMED İSMİ VERİLİR Mİ? ÇOCUKLARA MUHAMMED İSMİNİ KOYMAK…

Peygamber Efendimiz (SAV)’in anne ve baba olan Müslüman kimseler için önerdiği davranışlardan birisi de yeni doğan bebeklerine manası hoş bir isim koymalarıdır. “Siz kıyamet gününde kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse çocuklarınıza hoş isimler koyunuz.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 61) hadis-i şerifinde olduğu üzere mahşer gününde isimlerimizle hitap edilecektir. Hem manasının hoş olması hemde Sevgili Peygamberimizin mübarek isimlerinden biri olması nedeniyle erkek çocuklar için verilebilecek isimlerden birisinin ‘Muhammed’ olduğu düşünülebilir. Pekala dini açıdan Muhammed ismi sakıncalı mıdır?

Dini kaynaklarda belirtilen kimi bilgilere nazaran, Peygamberimiz (SAV)’in kendi ismi ile ilgili: “Benim ismimle isimlenin ancak künyemle künyelenmeyin” (Müslim, Edep 1) buyurduğu öne sürülmektedir. Hadise bakıldığında Muhammed ismini koymanın dini açıdan bir sakıncası olmadığı görülür. Lakin burada dikkat edilmesi gereken en kıymetli konu; Muhammed isminin verildiği bireye söylenebilecek yakışıksız ya da hakaret kelamlarının makus bir davranış olabileceğidir.

MUHAMMED NE DEMEK? MUHAMMED İSMİNİN MANASI:

-Övülmüş.
-Çok övülmüş, hamd edilmiş.
Birçok hoş huyları olan kişi.
Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)’e dedesi Abdülmuttalib tarafından koyulan bu ismin veriliş sebebi; gökte hak yerde halk övsün niyetiyle verilmiştir.

MUHAMMED İSMİNİN YANINA YAKIŞAN İSİMLER NELER? MUHAMMED İSMİNİN YANINA KISA İSİM TEKLİFLERİ

Not: Çocuğunuza isim koymadan evvel manasını kesinlikle ayrıntılı bir halde araştırmanızı tavsiye ederiz…

MUHAMMED TAHA

MUHAMMED FURKAN

MUHAMMED EREN

MUHAMMED ALİ

MUHAMMED ÖMER

MUHAMMED YAHYA

MUHAMMED HAMZA

MUHAMMED YASİR

MUHAMMED EMİN

MUHAMMED ENSAR

MUHAMMED YUSUF

MUHAMMED ZEYD

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir