Anne Çocuk Haberleri

Çocuğun tuvalete hazır olduğu nasıl anlaşılır?

Tuvalet eğitimine başlamak için çabuk etmek ne kadar yanlışsa geciktirmekte bir o kadar zahmetlidir. Her çocuğun gelişimi kendine özel olduğu …

Tuvalet eğitimine başlamak için çabuk etmek ne kadar yanlışsa geciktirmekte bir o kadar zahmetlidir. Her çocuğun gelişimi kendine özel olduğu için hazır olduklarını hissettikleri vakit bezden yavaş yavaş kurtulup tuvalet eğitimine başlanmalıdır. Pekala çocukların tuvalet eğitimine hazır olduğu nasıl anlaşılır?

Tuvalet eğitimi için gerekli hazırlıkların tamam olması için öncelikle çocuğun tuvaletini tutma ya da erteleme üzere birtakım kapasitesinin olması gerekir. Şayet sizde çocuğunuzda bezi bırakmak istiyor ve tuvalet eğitimine başlamak istiyorsanız ebeveyni olarak çocuğunuzun tuvaletini ne kadar tutabildiğini gözlemlemenizde yarar var. Müşahede sırasında çocuğa daima sorarak değil, onu izleyerek bezini denetim ederek sağlayabilirsiniz. Yalnızca fizikî gelişim olarak düşünmemeli tıpkı vakitte çocuklardaki mahremiyet eğitiminin birinci başlangıcı olan gizlenme gereksinimi meydana çıkmaktadır. Ekseriyetle 18-24 aydan sonra tuvalet eğitimine başlanan çocuklarda şayet kas ve ruhsal gelişim tamamlanmışsa eğitimden müspet sonuç alınır. Pekala çocukların tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını gösteren en yaygın belirtiler neler? İşte cevabı:

ÇOCUĞUN TUVALET EĞİTİMİNE HAZIR OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Yürüme evresine geçen çocuklarda şayet kısa periyodik de olsa dik oturma hakimse bu durum o çocuğun kaslarının gelişimi için kâfi olduğunu münasebetiyle da tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösterebilmektedir. Giydiği pantolonu kendi başına indirebiliyor ya da üst çekebiliyorsa bu da kas gelişiminin tamamlandığını gösterir.

Tuvalet eğitimine dair sözler kullanıldığı vakit çocuklar ister istemez bunu zihinlerine kazır ve tuvaletini yapacakları vakit öğrendiği o sözleri tekrarlar.

Böylece çocuğun tuvaletinin geldiğini de anne- babası çarçabuk öğrenmiş olur. Bu üzere işaretlerin bir ya da birkaçı bir ortada gözükmeye başlamışsa çocuk artık tuvalet eğitimine hazırdır.

ALT ISLATMA SEBEPLERİ:

Biyolojik Faktörler

* Kalıtım (Genetik)
* Mesane sorunları
* Uyku evreleri ile ilgili rahatsızlıklar
* Gelişimsel sorunlar
* Hormonal etkenler
* İdrar yolu enfeksiyonu

Psikososyal Faktörler

*Tuvalet eğitimine erken başlama,
* Uzun mühlet beze devam etme
*Aile sistemindeki kıymetli farklılıklar (ölüm, ayrılık, boşanma, geçimsizlikler, hastalıklar, kardeş doğumu)

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir