Anne Çocuk Haberleri

Çocuklara bez nasıl bıraktırılır? Çocuklar tuvalet paklığını nasıl yapmalı? Tuvalet eğitimi..

Bebeklikten çocukluğa geçiş periyodunda görülebilecek olan bez bırakma süreci, hakikat müdahale edilmediğinde anne-babaları zorlayabiliyor …

Bebeklikten çocukluğa geçiş periyodunda görülebilecek olan bez bırakma süreci, hakikat müdahale edilmediğinde anne-babaları zorlayabiliyor. Çocuğunda bezi ne vakit bırakıp tuvalet eğitimini nasıl vermesi gerektiğini bilmeyenlere özel haberimiz ayrıntılarıyla sizlerle! Çocuklarda tuvalet sonrası paklık nasıl anlatılmalı? Çocuklar klozete nasıl alıştırılır? Tuvalet eğitimini iğrendirmeden anlatmanın püf noktaları…

Bebeklikten çocukluğa geçiş evresindeki en kıymetli basamaklardan birisi de hiç elbet ki tuvalet eğitimidir. Annelerin ”Bezden kurtuluş” olarak baktığı tuvalet eğitimi sürecinde, kesin olarak şu yaşa gelindiğinde bezi bırakmaları gerekir diye bir esas yoktur. Çocuğun tuvaletini yapabilmesi için gerekli olan bilişsel, fizikî ve toplumsal hünerlerin gelişmeye başladığı 15-18. aylarda ”Çocuğun kendini hazır hissetmesi” kilit noktadır. Anneler çocuklarının artık beze muhtaçlık olmadıklarını düşünüyorsa ve çocuklar da bunun için kendilerini hazır hissetmeye başlamışsa, bez kullanmayı bırakıp tuvalet eğitimine başlatmakta yarar vardır. Günümüzdeki kimi anneler bezden bir an evvel kurtulmak için çocuklarını erken yaşta tuvalet eğitimine hazırlamak isteyebilir. Lakin bu esnada dikkat edilmesi gereken değerli bir mevzu var ki o da çocuğun bez bırakma potansiyelidir. Pekala bezin çıkarılması için hangi özellikler çocukta bulunmalı?

ÇOCUĞUN TUVALETİNİ GİZLEYEREK YAPMAYA ÇALIŞMASI BEZ BIRAKMA SÜRECİNDE EN DEĞERLİ GÖSTERGE!

Koltuk artlarında, masa altlarında ya da perde artlarında utandığı için gizleyerek tuvaletini yapmaya çalışan çocuklarda bu durum mahremiyetin geliştiğidir. Sizde bu süreçte onun işini kolaylaştırarak mahrem yerlerini örterek ve ulu orta yerde altını açmayarak hürmet göstermelisiniz. Mahremiyet hissinin gelişmesinin yanı sıra çocuğun bezi 20-25 dakika kuru kalabiliyorsa bu da tuvalet eğitiminde kıymetli bir sinyaldir. Şayet çocuğunuz tuvalete karşı merak duyup sizinle bir arada geliyor ve taklit etmeye çalışıyorsa tuvalet eğitimine karşı alışkanlık isteği doğmuş olur.

ÇOCUKLARI TUVALETE ALIŞTIRIRKEN YAPILAN EN BÜYÜK HATA!

Birinci evvel merak daha sonra taklit hissiyle gelen tuvalet eğitimi sürecinde anne-babaların mutlaka yapmaması gereken bir davranışta kendi mahremiyet alanını çocuğa açmaktır. Tuvaleti yaparken çocuğun görerek öğrenmesini sağlama üzere temiz gayelerle çocuğun içeri girmesine müsaade vermek bir müddet sonra çocuğun kendi mahremiyetini koruyamamasına sebep olacaktır. Siz siz olun çocuğunuzun yanında sakın tuvaletinizi yapmayın!

ÇOCUKLAR TUVALETE NASIL ALIŞTIRILIR? 

Çocuğunda bez alışkanlığını bitirmek isteyen anne-babaların onları aydınlatmaları gereken husus da eğitim içerisinde nelerle karşılaşacakları ve onları nelerin beklediğidir. Bu nedenle tuvalet eğitimine başlamadan evvel bir vakit aralığı belirlemeli ve bu süreçte tuvalet eğitimiyle ilgili bilgilendirmelerde bulunmalısınız.

– Çocuğunuzu büyümeye isteklendirin: Bezi giydirirken aa ne kadar büyümüşsün sen bak bezi eskisi üzere rahat giyemiyorsun ya da bezlerin artık olmuyor yakında hiç giyemeyeceksin galiba üzere cümlelerle ufak hazırlıklara başlayın.

-Çocuğunuzun bez olmadan kilo külotlu gezmesini sağlayın: Külotla gezmek ne kadar rahat, o bezler neydi o denli daima sıkıyordu esasen neyse ki büyüdün de artık bezleri bırakacağız üzere cümlelerle yakın vakitte kendini bekleyen değişiklikleri haber verin.

– Çocuğun ortamını yapılandırın: Tuvalet eğitiminde çocuğunuzun rahatlıkla girip çıkabileceği merdivenleri kullanmasını sağlayın…

ÇOCUKLARDA TUVALET SONRASI PAKLIK EĞİTİMİ NASIL OLMALI?

Çocuğun tuvalete alışma sürecinde anneler, çocukların altının temizlenmesi gerektiği konusunda ikazda bulunurlar. Burada dikkat edilmesi gereken ana husus, ölçüyü kaçıracak formda pisliğin ‘iğrençliğini’ vurgulayan söz ve davranışlardan uzak durmak olacaktır. İstemdışı yapılan hız sözleri, kelam ve davranışlar Obsesif-kompulsif bozukluğa meyilli yani takıntılı çocukların tuvaletten iğrenmesine sebep olabilir. Münasebetiyle bunu yapmak yerine mikroplu olduğunu bu yüzden de el bulaştırmamak gerektiğini açıklamak daha yanlışsız bir davranış olacaktır.

Tuvaletten iğrendirilmiş çocuklar toplumsal hayatlarında büyük zorluklar çekerler. Herkesin girdiği tuvaletlere girmek istemezler ve sabahtan akşama kadar bile olsa tuvaletlerini tutmayı tercih ederler. Tuvaleti tutmak ise mesane denetiminin bozulmasına, önemli kabızlıklara ve idrar yolu enfeksiyonlarını bile beraberinde getirebilir. Bu türlü bir problemle karşılaşmamak için abartılı cümleler kullanmak yerine bedenini temizlemesi gerektiğinin üzerinde durarak hijyenik olmanın kıymetini lisana getirebilirsiniz.

2 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR?

Çocuğunuzla tuvaleti kullanmaya başlayacağınız günden 2-3 gün evvel artık bez kullanmayacağı belirtilmelidir. Benim oğlum/kızım artık büyüdü bebek bezine gereksinimi yok üzere sözler kullanarak çocuğunuzu yeni bir duruma hazırlayabilirsiniz. Tuvaleti geldiğinde çabucak size söylemesini anlatmalısınız. Tuvaletini yaptığında çocuğunuzu övmek kendisini âlâ hissettirecektir.

Hoş kelamlar söyleyerek ya da sarılarak onu ödüllendirebilirsiniz. Orta sıra ortaya çıkabilecek aksiliklerde çocuğunuza kızıp eleştirmeyin bu türlü yaparsanız ruhsal olarak olumsuz etkilenecektir ve bu alışma süreci zorlaşacaktır. Gece uykusuna yattığı vakit muhakkak bir saatte çocuğu tuvalete kaldırmak gerekir. 

Çocuğunuz üç yaşına kadar tuvalet alışkanlığını hala kazanmamışssa kesinlikle doktora göstermelisiniz.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir