Anne Çocuk Haberleri

Tuvalet eğitiminde 3 gün kuralı nedir? Tuvalet eğitimi ne vakit verilir, kaç yaşında başlar?

Çocuğunu bezden kurtarmanın dermanını arayan ebeveynler, Pedagog Dr. Adem Güneş’in tuvalete eğitiminde üç gün kuralını uygulayabilir ve şayet …

Çocuğunu bezden kurtarmanın dermanını arayan ebeveynler, Pedagog Dr. Adem Güneş’in tuvalete eğitiminde üç gün kuralını uygulayabilir ve şayet çocuk da hazırsa bezden sonsuza kadar kurtulabilirsiniz. Pekala, tuvalette üç gün kuralı nedir? Çocuklara tuvalet eğitimi verirken nelere dikkat edilmeli, tuvalet eğitimine ne vakit başlanmalı?

Günümüz annelerinin bebeklerinde bezi bırakmaları için giriştikleri tuvalet eğitimi için en uygun aralığın genel olarak 18 aylık civarı olduğu düşünülse de bu durum her çocuk için geçerli değildir. Çocuğun büsbütün kendi özerkliğini ilan etmesinde değerli bir adım olan tuvalet eğitimi sürecinde gerek fizyolojik gerek de ruhsal hazırlıklar değerlidir. Çocuğun tuvaletini tutabilme kapasitesinin tuvalet eğitimine başlamada kıymetli bir sinyal olmasının haricinde bezden rahatsız olma, kıyafetini çıkarmak isteme ve tuvalete merak duyma da tuvalet eğitiminde kıymetli işaretlerdir. Çocukta bu özellikler yavaş yavaş gelişmeye başladıysa artık bezi bırakıp tuvalet eğitimine alıştırılabilir. Bir çocuğu tuvaletini yapmak için lazımlık kullanması gerektiğini idrak etmenin en tesirli yolu, çocuğun tuvaletini dura dura yapmasını fark etmektir. Ebeveynler bu belirtiyi gördükten sonra üç gün kuralına geçerek tuvalet eğitimine başlayabilir. Pedagog Adem Güneş’e nazaran tuvalet eğitiminde 3 gün kuralını ve hangi yaşlarda tuvalet eğitimine geçilebileceğini sizlere derlemeye çalıştık.

TUVALET EĞİTİMİNDE 3 GÜN KURALI NEDİR?

1. GÜN:

Bir nevi deneme kuralı olan bu üç günün birinci gününde sızdıran bez tercih edilmelidir. Çocuğun ‘ıslaklıktan ötürü rahatsızlık hissetmesi ve bir deva arayışına girmesi’ ile başladığı eğitimde ne kadar kaliteli ve sızdırmaz bez kullanılırsa, çocuk tuvalete gitmeyi o kadar geç öğrenecektir.

2. GÜN:

İkinci gün, çocuğun altına hiç bez bağlanmamalıdır. Siz ebeveyni olarak,“İstersen artık bez bağlamayayım” teklifinde bulunabilirsiniz. Bezsiz bir biçimde sırf külot ve pantolon giydirin. Çocuk tuvaletini altına yaptığında ıslaklığın verdiği rahatsızlığı daha çok hissedecek ve tahlil arayışları içinde olacaktır.

3. GÜN:

Sıkıntılarına yönelik tahlilleri kendisi fark edecektir. Fark edemediyse de fark etmesine yardımcı olarak “Rahatsız oluyorsun değil mi? İstersen çişin geldiğinde tuvalete yapabilirsin. Gel bir arada gidelim” diyebilirsiniz.

ÇOCUKLARA TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLMELİ?

Tuvalet eğitiminin birinci başlangıcında çocuğunuzu karşınıza alıp onu gerekli ön hazırlığı verdikten sonra sen artık büyüdün kendi tuvaletini kendi başına yapabilirsin üzere cümlelerde bulunarak, bir tık art plana çekilebilirsiniz. Burada vereceğiniz tek ileti, ne olursa olsun onun yanında olacağınızı bilmesidir. Hasebiyle da çocuğunuza ‘ben senin yanındayım muhtaçlığın olunca çağırman yeterli’ bildirisini vermeniz kıymetlidir. Tuvalet vakitlerini belirleyerek çocuğunuza tuvalet vaktini hatırlatabilirsiniz. Saatlerini, ne kadr sıklıkla tuvalete gidip gitmediğini bir çizelgede not tutun.

TUVALET EĞİTİMİNE KAÇ YAŞINDA BAŞLANMALI?

Çocuğa tuvaleti alıştırma süreci kimi ebeveynler için epey sıkıntı bir geçiş periyodu halini alabilmektedir. Bilhassa deneyimsiz anne ve babalar bu bahiste ne yapacaklarını bilmediklerinden ötürü epey endişelilerdir. Tuvalet eğitimi için en hakikat yaş çocuğun kendini hazır hissettiği vakittir. Uzmanlar, tuvalet eğitimi için en uygun yaş aralığını 2 ya da daha sonrası olduğunu söylüyor. 

2 yaşından evvel çocukları tuvalete gitmeleri için zorlamak çok yanlış bir davranıştır. 2 yaşındayken gündüz, 3,5-4 yaşlarında gece denetimi sağlayarak tuvalet alışkanlığı kazandırılabilir. Çocuk 2 yaşına gelmediyse kas denetimi gelişmediğinden ötürü tuvaletin geldiğini hissedemez  ve tuvaletini tutamaz. 

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir