Yemek Haberleri

En kolay güllaç nasıl yapılır? Adım adım âlâ güllaç yapmanın püf noktaları

Ramazan’ın en özel tatlılarından olan Güllaç iftar sofralarını süslemek için sabırsızlıkla bekliyor. Hem sağlıklı hem de hafif olan güllaç …

Ramazan’ın en özel tatlılarından olan Güllaç iftar sofralarını süslemek için sabırsızlıkla bekliyor. Hem sağlıklı hem de hafif olan güllaç tatlısı, Türk mutfağının klasik lezzetlerinden. Pekala konutta güllaç yapılır mı? Güllaç yapmanın püf noktaları nelerdir? En güzel ve en lezzetli güllaç nasıl yapılır? Tadı damaklarda iz bırakacak olan enfes güllacın konut imali tanımı yalnızca yasemin.com’da!

Ramazan’ın müjdeleyicisi, Osmanlı’nın kuruluş yıllarından itibaren yapılan Güllaç tatlısı, Ramazan ayının en çok aranılan tatlı tanımlarından biri olarak göze çarpıyor. Ekseriyetle dışarıdan alınsa da asıl lezzetli olanı konutta yapılandır. çeşitli süslemelerle hem göze hem damağa hitap eden, hafif bir lezzet olmasına karşın tatlı muhtaçlığını karşılayan Güllaç hakkında merak ettiğiniz soruları yanıtlıyoruz. Mısır nişastası, un ve suyun mükemmel ahenginin yapıtı Güllaç yaprakları, ceviz, süt ve gül suyuyla birleşince Ramazan sofralarının baş tacı oluyor. Pekala, az materyalle enfes bir tatlı yapılabileceğinin ispatı Güllaç tatlısı nasıl yapılır? Püf noktaları neler? İşte, püf noktalarıyla Güllaç tanımı…

  • Güllaç yaprakları, nişastanın daha uzun müddet taze kalması için hamurlaştırılması ve kurutulması sonucunda ortaya çıkmıştır. Gerçek saklama şartlarında tazeliğini uzun bir süre koruyan güllaç yapraklarının tatlı yaparken kesinlikle taze olması gerektiğini unutmayın. Kırılmış ya da kolay ufalanan güllaç yaprakları gereğince taze olmadığı için tanımlarda kullanılmamalıdır.
     
  • Güllaç imalinde dikkat edilmesi gereken üç temel nokta vardır: Güllaç yaprakları, süt ve şeker. Müşterilerinizin beğenisini kazanacak güllaç üretimi için güllaç yaprakları kadar değerli bir öteki öge süt kullanımıdır. Bu doğrultuda güllaç tanımında kullanılan sütün tam yağlı olması gerekmektedir. Tam yağlı süt, tatlının çok daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.
     
  • Lezzetiyle olduğu kadar imajıyla de iştahları kabartacak güllaç tanımı için kesinlikle süsleme yapmanızı tavsiye ederiz. Buna nazaran güllaç dekorasyonu için en çok kullanılan meyvenin nar olduğu söylenebilir. Ayrıyeten kiraz ve çilek de güllaç tanımına çok yakışan lezzetlerdendir.

 

GÜLLAÇ TANIMI:

MATERYALLER

1 paket güllaç(10 yaprak güllaç)
1, 5 litre süt
2 su bardağı şeker
Çekilmiş fındık
2 yemek kaşığı gül suyu

Üzeri için;

Fındık
Vişne
Nar taneleri

YAPILIŞI

Tarife öncelikle şerbeti hazırlayarak başlayın. Şeker ve sütü derin bir tencerenin içerisine alıp ılık olana kadar karıştırın. Muhakkak sütü kaynatmayın.

Daha sonra güllaç yapraklarını derince bir tepsiye koyun. üzerine her yeri ıslanacak biçimde kepçe ile sütü dökün.

5 güllaç yaprağını birebir süreci tekrarlayın ve 5. katı da sütle ıslattıktan sonra bu kata fındık serpin. Üzerine öbür güllaç yapraklarını tıpkı halde ıslatarak döşeyin.

Kalan şekerli sütten bir su bardağı kadar alıp içerisine gül suyunu ek edin. Son olarak tatlının üzerini döktükten sonra buzdolabına kaldırın.

En az 2-3 saat dinlendirdikten sonra üzerini isteğe nazaran süsleyip servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun…

GÜLLAÇ YAPMANIN PÜF NOKTALARI:

Güllaç kesinlikle yapıldığı gün tüketilmesi gereken bir tatlıdır. Çünkü sonraki güne güllaç yapraklarının üzeri kuruyabiliyor ve içerisinde ceviz, fındık, fıstık ya da meyve yer alıyorsa güllacı karartabiliyor, sütün de tadını bozabiliyor. 

– Güllaca gülsuyu eklemek Osmanlı’dan gelen bir gelenek. Lakin gülsuyu konulmadan da güllaç yapabilirsiniz. Gülsuyu yerine nar suyu ek edebilir yahut süte vanilya katarak değişik bir aroma hazırlayabilirsiniz.

– Güllacı bol sütle yapmak gerekmektedir. Güllaç yapraklan ıslandıktan sonra şayet havayla temas ederse jöleleşir ve lezzetini kaybeder. Bu nedenle bol süt dökülen güllacın havayla temas etmesinin önün geçilmelidir. 

– Çeşitli kuruyemişlerle süslenebilen Güllaç için en uygunu cevizdir. Fındık ve fıstık güllacın rengini değiştirdiği için, badem de güllaca acılık verdiği çoklukla ceviz tercih edilir.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir