Anne Çocuk Haberleri

Pandemi tesiri çocukları da vurdu!

İstanbul Rumeli Üniversitesi Psikoloji Kısmı Dr. Öğr. Üyesi Elif Erol, Covid-19 salgınından çocukların nasıl etkilendiğini açıkladı. 1 buçuk …

İstanbul Rumeli Üniversitesi Psikoloji Kısmı Dr. Öğr. Üyesi Elif Erol, Covid-19 salgınından çocukların nasıl etkilendiğini açıkladı.

1 buçuk yıldır hayatımızda olan Covid-19 salgını hayatımızın her alanında gözle görülür değişikliklere neden olmuştur. Değişen bu güçlü süreçte hayata ayak uydurmak, maddi manevi kayıplarımızın hüznünü yaşamak bir başkası ise sürecin seyri. Biz yetişkin kimseler bile bu kadar zorlanırken pandemi de çocukların başına neler geliyor?  İstanbul Rumeli Üniversitesi Psikoloji Kısmı Dr. Öğr. Üyesi Elif Erol şöyle yanıtladı:

‘’Bu süreçte çocukların hayatlarında okul konut, sanal gerçek oldu. Ellerinden aldığımız tabletleri zorla tutuşturur olduk. Zevk araçları eziyet araçlarına dönüştü. Temel sorunsal, çocukların covid endişesinden fazla eğitime endekslenmiş, sıkıştırılmış hayatlarında alamadıkları nefes. Elbette, bilhassa bu yıl birinci sınıfta olan ailelerin, çocukları için duydukları akademik kaygıları nispeten fazla ve bu durum anlaşılabilir, değişen eğitim platformları da telaş yaratabilir, sanal eğitim kâfi bulunmayabilir ve ek takviye dileği doğabilir. Lakin tüm bunlar karşısında gösterilen ebeveyn tavrının, çocuğun hayatındaki kayıplarla bağlantısı gözden kaçırılmamalıdır. Üzerlerindeki eğitim baskısını, kaldırabileceğinden daha fazla hisseden çocuklar ailelerine karşı sevgi, şefkat, itimat yerine dehşet, kaçınma, öfke hisleri geliştirmeye başladılar’’ dedi.

ÇOCUKLAR RUHSAL OLARAK YIPRANIYOR

Pandemiden çocukların da hiç varsayım etmeyeceğiniz kadar etkilendiğine değinen Erol, şöyle devam etti: ’’Ebeveynlerin kimileri denetim edemedikleri dış dünyadaki hakimiyetlerini, çocukları üzerindeki denetimler ile sağlamaya çalışıyorlar üzere görünmekte. Elbet bunu istemeden ve ziyan verebildiklerini algılamadan yapıyorlar. Çocuklarının pandemide kaybolan toplumsal hayatlarını ve öteki gelişim alan marifetlerini, akademik muvaffakiyete tutunarak dengelemeye çalışıyorlar. Eğitim elbette elzem fakat sıhhat olmadan eğitimden bahsedebilmekte mümkün değil. Sıhhat, Dünya Sıhhat Örgütü tarafından ruhsal ve bedensel olarak tam bir güzellik hali olarak tanımlanır. Bedensel olarak tahminen bir problemleri yok çocukların lakin ruhsal olarak onlarda en az bizler kadar hırpalanmaktadırlar. Birçok bilimsel yayın, ruhsal olarak huzurlu olunamayan bir ortamda bilişsel öğrenmenin sekteye uğrayabileceğini ortaya koymuştur. Yani bir çocuğun tasaları, kaygıları, öfkesi yüksekse, okuduğunu anlamama, öğrenmeye isteksizlik, dikkat ve konsantrasyon bozuklukları üzere öğrenme meseleleri gösterebilir. Bu açıdan düşünüldüğünde ebeveynlerin mevcut tavırlarını değerlendirmeleri ve gerekli esnekliği göstermelerinde çocukları ve bağlantıları açısından sayısız yararlar vardır’’ tabirlerini kullandı.

 

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir