Anne Çocuk Haberleri

Kimyasal gebelik nedir ve sebepleri neler? Kimyasal gebelik olmaması için…

Hamilelik sonucu olumlu çıksa bile anne adaylarının hiç farkında olmadan yaşayabileceği kimyasal gebelik durumu, sağlıklı embriyonun oluşamaması …

Hamilelik sonucu olumlu çıksa bile anne adaylarının hiç farkında olmadan yaşayabileceği kimyasal gebelik durumu, sağlıklı embriyonun oluşamaması ve bu nedenle de bebeğin çok erken periyotta düşmesi ile kendini göstermesidir. Pekala kimyasal gebelik dış gebelikle birebir mı? Kimyasal gebelik nedir, nasıl anlaşılır? İşte Kimyasal gebelik sebepleri…

Hamilelik testi yapıldığı vakit olumlu sonuç verse bile pek çok anne adayının farkında olmadan erken devirde düşürdüğü bebeğinin sebebi kimyasal gebelikten kaynaklanıyor olabilir. Laboratuvar testi ya da hamilelik testi yapmadan tespit edilemeyen kimyasal gebelik, ne yazık ki her vakit için sağlıklı bir hamileliğin göstergesi olmayabiliyor. Halk ortasında ‘Sessiz düşük’ olarak da nitelendirilen kimyasal gebelik, birden fazla vakit dış gebelik ile karıştırılsa da aslında birbirinden büsbütün bağımsız iki farklı durumdur. Dış gebelik olarak nitelendirdiğimiz durum embriyonun rahim dışında bir yere yerleşmesi iken, kimyasal gebelik yumurtanın döllenmesi lakin sağlıklı embriyoya dönemeyip rahme yerleşmeden atılması ile oluşur. Ayrıyeten kimyasal gebelikte ultrason denetiminde plasenta, kalp atışı ve embriyo üzere belirtilerde görülmez. Günümüzde meydana gelen hamileliklerin çabucak hemen yüzde 70 kadarının kimyasal gebelik ile son bulduğu öne sürülüyor. Fakat yeniden de ümitsizliğe kapılmayıp bunun doğal bir işleyişin modülü olduğunu düşünmeli, bedendeki güçsüz yumurtanın dışarı atılarak ilerleyen devirlerde daha sağlıklı ve yeni yumurtaların oluşumuna taban hazırlayabilmektedir.

KİMYASAL GEBELİK NEDİR? KİMYASAL GEBELİK NASIL ANLAŞILIR?

Kimyasal gebelik, çiftlerin birleşmelerinden sonra döllenen yumurtanın sağlıklı embriyoya dönüşememesi ve bunun beraberinde de regl periyodundaki kanamaya benzeri bir halde dışarı atılmasıyla oluşur. Birçok anne adayı bu durumu hiç farkında olmadan yaşar ve bebeğini çok erken bir periyotta düşürerek kimyasal gebeliği gerçekleştirmiş olur. Hamilelik 5. haftayı bulmadan ve bebeğin ultrasonda görünebilecek haftalarına gelmesine karşın ortaya çıkan erken düşüklük durumu, bedenin HCG isimli kimyasal üretmesi nedeni ile bu formda isimlendirilir.

Hamilelik öncesinde adet devri sistemsiz olmayan bayanların regl devrini 3-5 gün gecikmesiyle idrar ya da kan testleri ile belirleyebileceği hamilelik sonucunda tabip bebeğin kesesini ya da plasentasını ultrasonda göremezse kimyasal gebelik gerçekleşiyor olabilir.  Bu duruma ayrıyeten anne adayının çok sancılı bir formda regl dönemindekine misal kanaması da eşlik edebilir.

Hamilelik testi yapıldığı vakit sonuç olumlu görünse bile hafif lekelenme ya da kanamanın görülmesi en bariz kimyasal gebelik belirtisidir. Bebek çok erken periyotta düştüğünden ötürü kesim düşürme görülmez, kandaki B-HCG hormonunun çok yükselmesi ile kesin teşhis koyulur. 3-4 gün sonrada kanama büsbütün kesilir.

KİMYASAL GEBELİK NEDEN OLUR?

Kesin bir karşılığı olmamakla bir arada bilinen en yaygın nedeninin kromozomal sebeplerden olduğu öne sürülmektedir. Eşlerin kendi taraflarından gelen genetik hastalık ya da kist oluşumları kimyasal gebeliğe sebep olabilir. Annenin diyabeti, tiroidi varsa yahut tüplerde olağandışı bir durum kelam konusu olduğunda kimyasal gebelik görülebilir.

 DIŞ GEBELİKLE KİMYASAL GEBELİK TIPKI MI?

Sessiz düşük olarak da tanımlanan kimyasal gebeliğin önüne geçmenin rastgele bir yolu yoktur. Büsbütün denetim dışı gelişen bu durum çoklukla embriyodaki sıkıntıdan ötürü meydana gelmektedir. Lakin tabip kimyasal gebeliğin sebebini enfeksiyona bağlamışsa bunun için antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Kimyasal gebelik ile dış gebelik her ne kadar karıştırılsa da birbirinden farklı durumlardır.

Kimyasal gebelik görüldüğü vakit kandaki hamilelik hormonları az çıkar, lakin dış gebelikte yumurta yalnızca rahim dışı bir yere yerleşir kandaki hormonlarda artış ya da azalma görülmez. Anne adayının sıhhati için dış gebelik daha risklidir, fark edilmezse ve tedbir alınmazsa mevt bile olabilir. Kimyasal gebelikte bu türlü bir şey olmaz.

KİMYASAL GEBELİKTEN SONRA GEBE KALINIR MI?

Rastgele bir tedavi evresinden geçmeden ya da tıbbi süreç gerektirmeden resen sonlanan kimyasal gebeliğin ilerleyen periyotlarda meydana gelebilecek ya da gelme ihtimali olan hamilelikte olumsuz bir tesiri yoktur. Lakin yinede en az bir kere bile olsa kimyasal gebeliği yaşamışsanız doktora gidip bilgilenmeniz gerekir.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir