Yaşam Haberleri

E- Nabız nedir? E nabız nasıl kullanılır ve E Nabız’a nasıl kayıt olunur?

Sıhhat Bakanlığı tarafından uygulamaya konan, sıhhat hizmeti aldığınız sıhhat kuruluşlarında, müracaatınızla ilgili konulan teşhis, analiz …

Sıhhat Bakanlığı tarafından uygulamaya konan, sıhhat hizmeti aldığınız sıhhat kuruluşlarında, müracaatınızla ilgili konulan teşhis, analiz, tıbbi manzara ve gibisi bilgilerine anında ulaşabildiğiniz e nabız nedir, e nabız’a nasıl kayıt olunur? İşte son günlerde en çok merak edilen e nabız ile ilgili tüm ayrıntılar haberimizde:

1 Ocak 2015 tarihinden itibaren uygulamaya konan, E Nabız sistemi Sıhhat Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve her türlü sıhhat kaydınızı 24 saat takip etmenize imkan sağlayan bir uygulamadır. E-Nabız sıhhat hizmeti üzerinden yaptırdığınız analiz sonuçlarına bakabilir, kalp krizi riskini hesaplayabilir, ilaç hatırlatıcısı bile yapabilirsiniz. Muayene, tetkik ve tedavilerinizin nerede yapıldığına bakılmaksızın, tüm sıhhat bilgilerinizi yönetebildiğiniz, tıbbi özgeçmişinize tek bir yerden ulaşabildiğiniz bir şahsî sıhhat kaydı sistemi olarak geçer. E-devlet kapısı üzerinden giriş yaparak her türlü sıhhat kaydınıza istediğiniz anda ulaşmanıza imkan sağlayan e-Nabız (Kişisel Sıhhat Sistemi) hizmet vermeye başladı. Ayrıyeten tüm dünyayı tesiri altına alan ölümcül olan koronavirüse karşı vatandaşların risk durumlarına nazaran grip aşısı yapılacağını ve herkesin risk durumlarını e-Nabız sistemi üzerinden öğrenebileceklerini açıklamıştı. E nabız hizmetlerinden kimileri:

 • Bilgi Ekleme (Tansiyon, Şeker, Nabız, Ağırlık)
   
 •  Randevu alma – randevu takip
   
 •  Kişisel bilgileri paylaşma
   
 • Analiz sonuçları öğrenme
   
 • Reçeteleri görme
   
 • Kovid – 19 test sonucu öğrenme
   
 • Kalp krizi riski hesaplama

E-NABIZ NEDİR?

Sıhhat kuruluşlarından toplanan sıhhat bilgilerine vatandaşların ve sıhhat profesyonellerinin internet ve taşınabilir aygıtlar üzerinden erişebilecekleri bir uygulamadır.

E-NABIZ NASIL KULLANILIR?

E-Nabız sistemine e-devlet şifresi ve taşınabilir imza ile giriş yapabilirsiniz. e-Devlet şifresi olmayanlar ise aile tabibine başvurarak süreksiz şifre alabilirler. Şifre almak için e-Nabız süreksiz şifresinin gelmesi gereken cep numaranızı aile tabibine kaydettirmeniz gerekiyor. Aile doktorunuza iki şifre gelecektir. Süreksiz şifreyi aile doktorunuza verdikten sonra e-Nabız’ı daima olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

E-NABIZ SİSTEMİNE NASIL GİRİLİR?

Vatandaşlar ve sıhhat çalışanlarının hepsi e-Nabız sistemine toplanan sıhhat datalarına,  internet ve taşınabilir aygıtlar üzerinden erişebilirler. Ayrıyeten telefonunuza e-Nabız uygulamasını indirerek ya da https://enabiz.gov.tr/ adresinden e-Nabız sistemine çarçabuk giriş yapabilirsiniz. Tıpkı vakitte e-Nabız sistemi muayene, tetkik ve tedavilerin nerede yapıldığına bakılmaksızın, tüm sıhhat bilgilerinin yönetilebildiği, tıbbi özgeçmişe tek bir yerden ulaşılabilecek bir ferdî sıhhat kaydı sistemidir.

Sisteme girişte kimlik doğrulama iki biçimde mümkün oluyor:

e-Devlet kapısı üzerinden e-Devlet şifresi, e-İmza yahut Taşınabilir İmza kullanılarak T.C. Kimlik Numarası ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

– e-Devlet şifresi yoksa Sıhhat Bakanlığı’na kayıtlı Aile Doktoruna cep telefonu numarasının kaydı yapılarak telefona gelecek kısa ileti ile iletilen tek kullanımlık erişim koduyla sisteme girilebiliyor.

– Uzmanlar koronavirüs salgınından ötürü bu yıl çokça talep edilen grip aşısı için, riskli kümelerin öncelikli olmasını gerektiğini söylemişti. Grip aşısı olacak şahıslara aile tabipleri karar verecek. Aile tabipleri önceliği kronik rahatsızlığı olanlara ve 65 yaş üstü şahıslara verecek.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir