Sağlık Haberleri

Hamilelikte kafein tüketimi bebekleri olumsuz etkiliyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Sıhhat Enstitüleri’nden bilim insanları, yaptıkları araştırmada 200 miligram altında kafein tüketen …

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Sıhhat Enstitüleri’nden bilim insanları, yaptıkları araştırmada 200 miligram altında kafein tüketen gebelerin bebeklerinin, tüketmeyenlerin bebeklerine nazaran daha kısa ve zayıf doğduğunu açıkladı.

Bilim insanları, bir bebeğin daha küçük doğmasının ömrünün sonraki devirlerinde çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalma riskinin artacağını belirtiyor. Bunların içinde obezite, kalp hastalıkları ve diyabet üzere hastalıklar yer alıyor.

ARAŞTIRMAYA 2 BİN 55 GEBE BAYAN KATILDI

Independent’ın haberine nazaran; daha evvel yapılan araştırmalarda hamilelik sırasında 200 miligramın (ortalama iki fincan orta sertlikte demlenmiş kahve) üzerinde kafein tüketiminin bebeklere olumsuz tesiri olduğu belirtilmişti. Lakin 200 miligramın altındaki kafein araştırmalarından kesin bir sonuç alınamamıştı.

Tıp mecmuası JAMA Network Open’da yayımlanan yeni araştırmayı yürüten takım, evvelki çalışmaların birçoklarının farklı içeceklerin kafein içeriğindeki değişiklikleri ve annenin sigara içmesi üzere bebeklerin doğduğu zamanki büyüklüğünü etkileyebilecek başka faktörleri hesaba katmadığını belirtti.

Yeni araştırmada 8 ila 13 haftalık gebe 2 bin 55 bayan incelendi. İştirakçiler sigara kullanmıyordu ve sıhhat sorunları bulunmuyordu.

Tükettikleri kafeinli içecekleri bildiren bayanlardan hamileliklerinin 10 ila 13. haftalar ortasında kan örneği alındı. Bu örneklerde kandaki kafein ve kafein parçalandığında ortaya çıkan bileşik paraksantin incelendi.

‘BUNLARI TÜKETMEYİ BIRAKMAK MANTIKLI’

Sonuçlar, kanında en yüksek düzeyde kafein bulunan bayanların bebeklerinin, kafein bulunmayan yahut çok az olan bayanların bebeklerinden ortalama 84 gram daha hafif, 0,44 santimetre daha kısa ve baş etrafının 0,28 santimetre daha küçük doğduğunu gösterdi.

Günde yaklaşık 50 miligram kafein (yaklaşık yarım fincan orta sertlikte demlenmiş kahve) tükettiğini belirten bayanların bebeklerinin, kafein tüketmeyen şahısların bebeklerinden 66 gram daha zayıf olduğu tespit edildi.

Kafeinin rahim ve plasentadaki damarların daralmasına yol açtığını düşünen araştırmacılar, bu durumun fetüse giden kan akışını azaltabileceğini ve büyümeyi engelleyebileceğini belirtti.

Araştırmayı yöneten Dr. Katherine L. Grantz, “Bulgularımız, daha fazlasını öğrenene kadar, hamilelik sırasında kafein içeren içecekleri azaltmanın ya da bunları tüketmeyi büsbütün bırakmanın mantıklı olduğunu gösteriyor” dedi.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir