Yaşam Haberleri

KADEM Lideri Saliha Okur Gümrükçüoğlu: Bayanların çok etkileyici hayalleri var

KADEM Lideri Saliha Okur Gümrükçüoğlu, bayanlara inovasyon yeteneğini kazandırmayı amaçlayan İnovasyon’da Bayan Projesini anlattı. Bir iş …

KADEM Lideri Saliha Okur Gümrükçüoğlu, bayanlara inovasyon yeteneğini kazandırmayı amaçlayan İnovasyon’da Bayan Projesini anlattı.

Bir iş kurmaya niyetli olan ya da işini kurmuş ancak gereğince geliştirememiş bayanlara inovasyon yeteneğini kazandırmayı amaçlayan İnovasyon’da Bayan Projesi bu yıl online eğitimlerle tamamlandı. Projeyi hayata geçiren KADEM İdare Heyeti Lideri Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, teşebbüsçü bayanlara alan açan bu değerli çalışmanın ayrıntılarını Akşam Cumartesi’ye anlattı.

KADEM’in en kıymetli projelerinden biri İnovasyon’da Kadın… Ne vakittir yapılıyor İnovasyon’da Bayan Projesi ve nasıl bir yol alındı başladığından bu yana?

“İnovasyonda Kadın” projesi tüm sürecini heyecanla takip ettiğimiz bir proje. 2015 yılında bu yola çıkarken öncelikle ülke iktisadına katkı sağlamak isteyen, kendini geliştirmeyi planlayan teşebbüsçü bayanlara ulaşmak istedik. Bir iş kurmaya niyetli olan ya da işini kurmuş ancak gereğince geliştirememiş bayanlara inovasyon yeteneğini kazandırmayı amaçladık.

5 yılın sonunda İnovasyonda Bayan projemize başvuran, kamplarımıza katılan ve ödül alan projelere baktığımızda ‘bu yola güzel ki çıkmışız’ diyoruz. Zira bugün artık biliyoruz ki, bir fikri ve hayali olan lakin nasıl başlayacağını bilmeyen, imkân bulamadığı için projesini teşebbüse dönüştüremeyen daha pek çok bayan var. Bu bayanların desteklenmeleri ve gerekli eğitimleri almaları, inovasyon seyahatlerinin muvaffakiyete ulaşması için çok değerli.

İnovasyonda Bayan Projesine bugüne kadar 1500’ten fazla bayan teşebbüsçü başvurdu. İçlerinden 144 teşebbüsçü bayan, kamplarımıza katıldı ve eğitim aldı. Bunların ortasında kendi işini kuran, markasını oluşturan hatta memleketler arası mükafatlar alan bayan teşebbüsçüler oldu.

Bunları yaparken daimi ortağımız olan TÜBİTAK Marmara Teknokent daima yanımızdaydı. Ayrıyeten bu sene yol arkadaşı olarak Bilişim Vadisi, TOBB İktisat ve Teknoloji Üniversitesi’ni (ETÜ) de bize katıldı. Daima birlikte başarılı bir süreç yürüttük.

Pek çok dalda olduğu üzere sanayi ve üretim alanında da bayanların varlık gösterebilmesi çok sıkıntı. İnovasyon Kampı bu manada bayanlara nasıl bir alan açıyor?

İnovasyonun değeri aslında tam da bu noktada ortaya çıkıyor. İnovasyon bayanlara birinci olarak, sanayi ve üretim de dâhil her alanda var olabilmelerinin ve muvaffakiyet kazanmalarının mümkün olduğunu gösteriyor.

Kampa katılan teşebbüsçü bayanlar, öncelikle yeteneklerinin farkına varıyor ve bu yolda yalnız olmadıklarını görüyorlar. Fikirlerini ve hayallerini projeye dönüştürmüş, projelerini hayata geçirerek kendi işini kurmuş isimlerin muvaffakiyet öykülerine şahit oluyorlar.

İştirakçiler, kamp mühletince fikirlerini nasıl geliştirebilecekleri, kesimde kendilerine nasıl yer bulacakları ile ilgili de bilgi ve deneyim ediniyorlar. Fikir bulma, planlama, teşebbüs ve uygulamaya dair 2 hafta boyunca, akademisyenler ve alanında uzman eğitmenler tarafından eğitim alıyorlar.

Eğitim kampı sonunda seçilen 5 bayan girişimcinin kendi şirketini kurması, TÜBİTAK ve KOSGEB’in verdiği dayanaklardan rastgele birini alması durumunda biz de KADEM olarak her girişimciye 25 bin TL dayanak sunuyoruz. Ayrıyeten TÜBİTAK Marmara Teknokent Kuluçka Merkezi (MARTEK) de iştirakçilere proje çalışmaları için birinci bir yıl fiyatsız yer tahsisinde bulunuyor.

Şimdiye dek İnovasyon’da Bayan Projesi ile gün yüzüne çıkıp ticari muvaffakiyet elde eden hangi projeler ve bayanlar var. Bizimle paylaşabileceğiniz muvaffakiyet kıssaları kesinlikle vardır değil mi?

İnovasyonda Bayan projemize katılan hatta başvuran teşebbüsçü bayanların hepsi aslında birer muvaffakiyet öyküsü. Her birinin azmi, emeği ve seyahati çok değerli… Bununla birlikte her sene bir birinci seçtik elbette.

Şimdiye kadar birinci seçilen projeler, kanser çeşitlerinde erken teşhis sistemi olarak kullanılan bir metot olan Biomarker keşfi, zeytin çekirdeği özütünden antimikrobial bioplastik üretme keşfi, ayrıyeten bilhassa şirketlerde bakteriyel bulaşın önüne geçmek için ortam yüzeylerinde hijyen ölçümü yapan bir buluşu da zikredebilirim.

“Çalışan, okuyan, mesken hanımı olan her bölümden bayan İnovasyon’da Bayan Projesi’ne dahil olmak istedi. Böylelikle bu 5 yıllık süreçte bayanların girişimcilik konusunda ne kadar geniş ve yaratıcı hayalleri olduğunu görmüş olduk.”

Bayanlar hem yeni fikirler üretmede hem de inovasyon konusunda çok başarılılar. Günümüzde inovatif iş modelleri, çok geniş bir yelpazede ve süratle gelişiyor. Dijitalleşme ve değişen tüketici alışkanlıkları ile ortaya çıkan yeni iş modelleri ve alanlar, her dalda farklı projelerin üretilmesinin de yolunu açıyor.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir