Asgul Kadın

Bakanlık 4 vilayet için onay verdi! Müzik korolarından ‘Türk’ ismi çıkarıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın birtakım taşra teşkilatlarındaki müzik ve dans toplulukları için aldığı birleştirme, isim ve kent değiştirme …

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın birtakım taşra teşkilatlarındaki müzik ve dans toplulukları için aldığı birleştirme, isim ve kent değiştirme kararı tartışmalara neden oldu.

Karar kapsamında birtakım koroların isminde yer alan ‘Türk ibaresi’ çıkartıldı. Düzenlemeler ile Şanlıurfa’daki Devlet Türk Halk Müziği Korosu Müdürlüğünün ismi Şanlıurfa Sıra Gecesi Müzik Topluluğu Müdürlüğü, Elazığ’daki Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürlüğünün ismi Elazığ Kürsübaşı Müzik Topluluğu Müdürlüğü, Diyarbakır’daki Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürlüğünün ismi Diyarbakır Medeniyetler Müziği Korosu Müdürlüğü, Edirne’deki Devlet Türk Müziği Topluluğu Müdürlüğünün ismi ise Rumeli Müzikleri Topluluğu Müdürlüğü olarak değiştirildi.

HALK DANSLARI TOPLULUĞU İSTANBUL’A TAŞINIYOR

Cumhuriyet’te yer alan habere nazaran, Kültür ve Turizm Bakanlığının direkt merkeze bağlı taşra teşkilatı olarak Ankara’da 04/03/1987 tarih ve 87/11548 sayılı Bakanlar Konseyi Kararı ile kurulmuş olan Devlet Halk Dansları Topluluğu Müdürlüğünün de İstanbul’a taşınmasına karar verildi.

Bahsi geçen düzenlemeler, Hoş Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç’ın 23.03.2021 tarihli yazısına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un onay vermesinin akabinde gerçekleştirildi.

DANIŞTAY’IN ANDIMIZ KARARI DA YANSILARA NEDEN OLDU

Danıştay İdari Dava Daireleri Konseyi, Danıştay 8. Dairesi’nin Öğrenci Andı’nı kaldıran Ulusal Eğitim Bakanlığı yönetmeliğini iptal eden kararını bozmuştu. Bu gelişmeyle birlikte artık okullarda öğrenci Andı okunmaması kararlaştırılırken, muhalefet Danıştay’ın kararına reaksiyon göstermişti.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir