Yaşam Haberleri

Cemre düşmesi nedir? Üçüncü Cemre Düşmesi ne vakit olacak?

İlkbaharın habercisi olan Cemre düşmesi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Arapça kökenli olan Cemre ateş manasına gelir …

İlkbaharın habercisi olan Cemre düşmesi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Arapça kökenli olan Cemre ateş manasına gelir. Sıcaklığın yükselmesi manasına da gelen Cemre, Türk tarihinde değerli bir yeri vardır. Cemre düşmesi yaşamsal, fizikî ve ruhsal değişimlere de neden olur. Cemre düşmesi nedir? Üçüncü Cemre Düşmesi ne vakit olacak?

Arapça’da Cemre ateş ya da kor manasına gelir. Lakin halk Cemre’ye sıcaklığın yükselmesiyle yaşanan tabiat olayını bağdaştırır. Araplar Cemre’ye nazaran yerleşme alanlarını da değiştirirlerdi. Bu yaşantı Eski Türklerde de vardı. Artık günümüzde de birtakım beşerler dağlara yaptıkları yayla meskenlerine yerleşerek bunu uygular. Sıcaklık yükseldikçe yükseklere çıkma isteği hem hava olayı hem de hayat şartlarının değişmesine bağlıdır. Cemre düşmesi kışın yavaş yavaş bittiği ve havaların ısınmasına yani baharın gelmesinin habercisidir. Son yıllarda havaların değişmesi Cemre düşmesinin vaktin da değiştirmiştir. Güneş ışınları atmosferden dik bir biçimde gelip toprağa çarpar. Toprağa ya da suya çarpan güneş ışınları buharlaşmaya neden olur. Buharlaşma gökyüzünde bulutlanmaları oluşturur. Bulutlarda ağırlaşan hava aylar uzunluğu yağmur ya da kara neden olurken kademe kademe yerden üst yükselen sıcaklık bu kere bulutların hafiflemesini sağlar. Kışın son aylarında da Cemre düşmesi döngüsü oluşur. Birinci Cemre havaya sonra suya sonra toprağa düşer.

CEMRE DÜŞMESİ BİTTİ Mİ?

Son olarak Mart ayının birinci haftasıyla birlikte Cemre düşmesi tamamlandı. Tamamlanan Cemre düşmesi Nisan yağmurlarına yerini bıraktı. Bulutlarda biriken soğukluk ve yağış Nisan sonuna kadar yerini güneşli havalara bırakacak.

2021 YILININ BİRİNCİ CEMRESİ NE VAKİT DÜŞECEK?

2021 yılının birinci Cemresi 19-20 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek. Havaya düşen Cemre daha sonra yağış olarak geldiği sırada yanı 26-27 Şubat’ta suya düşecek. Son Cemre düşmesi ise 5-6 Mart’ta toprağa düşecek. Bu tarihten sonra yeryüzü çiçek ve otlarla renklenmeye başlayacak. Havalar da yavaş yavaş ısınıyor. 

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?

Türk kültüründe değerli bir yeri olan Cemre düşmesi, tarımdan yerleşime ve edebiyata kadar birçok alanda tesirlidir. Nevruz kutlamalarının başı kabul edilen Cemre düşmesi Osmanlı İmparatorluğu vaktinde etkinliklerle kutlanırdı. Tohumları ekmeye renkli kıyafet dikmeye Divan şairlerine ilham olan Cemre düşmesine yine uyanış olarak bakılırdı. Divan şairlerinin bu periyotta ortaya çıkardıkları yapıtlara “Cemreviye” denilir. 

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir