Yemek Haberleri

Pudra şekeri nedir ve pudra şekeri ne hususudur? Pudra şekerinin kullanım alanları

Konut hanımlarının mutfakta olmazsa olmaz eserlerinden bir tanesi olan pudra şekeri tüm tatlı tanımlarında kullanılıyor. Uzun yıllardan beri …

Konut hanımlarının mutfakta olmazsa olmaz eserlerinden bir tanesi olan pudra şekeri tüm tatlı tanımlarında kullanılıyor. Uzun yıllardan beri mutfaklarda olan ‘pudra şekeri aslında neyden yapılıyor’ başlığıyla tekrar gündeme geldi. Bugünkü yazımızda Pudra şekeri nedir ve pudra şekeri ne hususudur? Pudra şekerinin kullanım alanları hakkında bir araştırma yaptık.

Pudra şekeri günün hakkında en çok arama yapılan husus başlıklarından biri durumunda. Yurt genelindeki binlerce vatandaş, pudra şekeri ile ilgili aramalar yapıyor. Pudra şekeri, şekerin ufalanarak bir ölçü mısır nişastasıyla toz kıvamına getirilmiş halidir. Türk mutfağında tatlı ve böreklerde yaygın olarak kullanılan bir besin hususudur. Pudra şekeri içindekiler; şeker, nişasta, topaklanma önleyici (trikalsiyum fosfat),aroma verici hususlar vardır. Kurabiye, tatlı, sos ve daha pek çok tanımda kullanılan pudra şekerleri mutfakta olmazsa olmazlardandır. Kilitli ambalajı sayesinde uzun müddet saklama bahtınız vardır. 

Pudra şekeri, bedene alındığı andan itibaren şekerin en temel formu olan glikoza dönüştürülmektedir. Glikoz beden hücreleri tarafından yönlendirilerek güç kaynağı olarak kullanılmaktadır. Düşük tansiyon sorunu olanlar, doktora danışarak pudra şekeri tüketebilir. Pudra şekerinin yararları şu biçimde sayılabilir:

  • Güç vericidir.
  • Kan basıncının yükselmesini sağlar.
  • Cilt sıhhatini müdafaaya yardımcıdır.
  • Mineral ve besleyici hususlar içerir.
  • Beyin işlevlerinin çalışmasına yardımcı olur.
  • Doğal şekerin yapısında bulunan fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum üzere değerli mineraller rafine edilmiş şekerde doğal şekere kıyasla çok daha az ölçüde bulunur.

MESKENDE PUDRA ŞEKERİ İMALİ:

MATERYALLER

1 su bardağı beyaz toz şeker
1 çorba kaşığı nişasta

YAPILIŞI

Toz şeker ve nişastayı mutfak robotuna alın ve yeterlice toz haline gelene kadar 1-1,5 dakika boyunca robottan geçirin. Katkısız, doğal pudra şekeriniz hazır.

Pudra şekeri için buğday nişastası da mısır nişastası da kullanılabilir. Mısır nişastası kullandığında biraz daha tatlı bir pudra şekeri elde edersiniz.

Konut imali pudra şekerinizi marketten aldığınız pudra şekeri üzere kullanabilirsiniz.

PUDRA ŞEKERİNİN ZİYANLARI NELER?

Fazla ölçüde tüketilen şeker, beyin işlevlerini desteklemenin tersine beyni olumsuz tarafta tesirler. Fazla şeker tüketimi güç değil, tartı ve uyuşukluk hissi verir.

Pudra şekerinin fazla tüketimi sonucunda kan şekerini çok çabuk artırmaya tesir eder.

Diş çürümesi başta olmak üzere kilo alma, diyabet, kalp ve sirkülasyon hastalıkları, kanser, böbrek taşları, hipertansiyon, felç, ülser, astım, romatizma, kronik yorgunluk sendromu ve kemik erimesi üzere hastalıklara karşı direnci düşürür.

Bedenin mineral istikrarını bozmaya tesir eder.

Pudra şekeri fazla tüketimi sonucu bayanlarda kolon kanserine bile neden olabilir.

Emziren annelerin, gebelerin, kilo vermek isteyenlerin, kronik, alerjik ya da değerli rahatsızlığı olan bireylerin pudra şekeri tüketimine dikkat etmeleri gerekir.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Şunlar da hoşunuza gidebilir